Gratis

Inspector asigurari junior (Sales Support)

SIGNAL IDUNA ASIGURĂRI S.A.

Candidatul Ideal

  • absolvent de studii superioare;
  • abilități de comunicare și relaționare, planificare, organizare, perseverenta, responsabilitate în legatură cu sarcinile de serviciu și rezistență la stres;
  • atitudine pro-activă, cu spirit de echipă, orientare către client și rezultate;
  • bune cunoștințe de operare PC (Word, Excel, PowerPoint, Internet);
  • experiență în vânzări (reprezintă un avantaj);
  • posesor certificat de specializare profesională eliberat de IMA- Institutul de Management în Asigurări (reprezintă un avantaj);
  • posesor permis auto;
  • cunoscător al limbii Engleze (reprezintă un avantaj);

Descrierea jobului

RESPONSABILITATI :
  • înțelegerea, promovarea și cunoașterea produselor companiei și a criteriilor de subscriere;
  • stabilirea unor relații foarte bune cu partenerii, dezvoltarea portofoliului, acționând ca un consultant al partenerilor pentru serviciile și produsele companiei;
  • întocmirea de rapoarte de vânzări și furnizarea acestora la timp (raportări de sintetice către Managerul Regional);
  • analizarea periodică a activității și propunerea unor soluții în vederea îmbunătățirii activității de vânzări;
  • acorda suport vanzare pentru reţeaua de brokeri a regiunii.

BENEFICII:
  • Servicii medicale;
  • Tichete de masă;
  • Tichete cadou cu ocazia sarbatorilor de Paste si Craciun;
  • Posibilitate de lucru hybrid;
  • Fructe la birou.

Fondat în urmă cu peste 110 ani, Grupul SIGNAL IDUNA și-a câștigat o reputație excelentă ca furnizor puternic și de încredere pentru asigurări și servicii financiare, oferind o gamă largă de soluții (asigurări, servicii bancare și investiții) clienților individuali și corporate. Conduita comercială a SIGNAL IDUNA este orientată către succesul pe termen lung și se bazează pe satisfacerea nevoilor clienților și pe dezvoltarea pieței, pe inovație și independență financiară.

În prezent, SIGNAL IDUNA este prezentă pe piețele de asigurări din Germania, Polonia, Ungaria, România și Elveția unde desfășoară activități de reasigurare.

Compania si-a inceput activitatea pe piata romaneasca de asigurari cu denumirea FIBA Asigurari, sub forma de investitie directa a grupului financiar Credit Europe Group N.V., pentru a completa serviciile bancare si de leasing oferite de grup in Romania cu cele de asigurari generale. Denumirea companiei a devenit Credit Europe Asigurari in august 2007, in concordanta cu grupul financiar din care facea parte.

Compania a obtinut aprobarea extinderii activitatilor, in baza liberei circulatii a serviciilor, in Germania, Belgia si Olanda, incepand cu luna iulie a anului 2009, si in Franta, incepand cu luna octombrie 2012.

Din septembrie 2009, compania este actionar fondator al Pool-ului de Asigurare Impotriva Dezastrelor Naturale (PAID).
In decembrie 2015, grupul ERGO a anuntat ca a ajuns la o intelegere privind preluarea companiei, iar tranzactia a fost aprobata de Autoritatea de Supraveghere Financiara in martie 2016. Denumirea companiei devine ERGO Asigurari in decembrie 2016.

In mai 2021, grupurile germane ERGO si SIGNAL IDUNA ajung la un acord privind preluarea companiei de catre SIGNAL IDUNA, avand in vedere strategia de retragere a grupului ERGO din Europa Centrala si de Est. Tranzactia a primit aprobarea Autoritatii de Supraveghere Financiara in luna februarie 2022.

In mai 2022, compania este detinuta de catre SIGNAL IDUNA ASIGURARE REASIGURARE S.A., (99,9785%) si SIGNAL IDUNA Biztosito Zrt. (0,0215%), iar denumirea companiei devine SIGNAL IDUNA ASIGURARI, pentru a sublinia apartenenta la grupul SIGNAL IDUNA care este unul dintre cele mai mari grupuri financiare din Germania, avand o reputatie excelenta in pietele financiare unde activeaza, fiind fondat in urma cu peste 110 ani.

„Suntem mandri sa anuntam unul dintre cele mai importante momente din povestea noastra de succes in Romania – finalizarea tranzactiei ERGO Asigurari si ERGO Asigurari de Viata. Astfel, prin crearea unui ecosistem complex ce integreaza expertiza SIGNAL IDUNA, capabilitatile celor doua companii ERGO si procesul accelerat de transformare digitala, vom putea oferi noi solutii de asigurare cu valoare adaugata care sa raspunda nevoilor tot mai diversificate ale consumatorilor. Rigoarea, devotamentul si grija fata de clienti pentru care suntem recunoscuti in piata de profil, raman atributele pe care echipa SIGNAL IDUNA se bazeaza in atingerea obiectivelor de business si de crestere constanta”, declara Tiberiu Maier, Presedinte al Directoratului SIGNAL IDUNA ASIGURARE REASIGURARE si al Consiliului de Administratie SIGNAL IDUNA ASIGURARI.

Compania a inregistrat la finalul anului 2022 un volum al primelor brute subscrise de peste 70 milioane lei, cea mai mare pondere a acestora fiind reprezentata de asigurarile de bunuri si de asigurarile de raspundere civila.

Publicat 21 Mart. 2024 Reactualizat 20 Apr. 2024 Expiră 20 Apr. 2024