Publicat 20 Mar 2017 | Expiră 21 Apr 2017

Inginer Responsabil Birou Cantitati

1 post
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Departament:
Birou Cantitati

Studii:
Diploma de studii superioare – obligatoriu absolvent al unei facultati in domeniul constructiilor

Aptitudini IT:
- Cunoștințe de Autodesk Civil 3D
- Constituite un avantaj cunostintele de de BIM (Building Information Modelling)

Experiență de muncă:
- Minim 3 ani experiență profesională în contracte / proiecte de lucrări pentru construirea / reabilitarea / modernizarea de drumuri naționale si / sau drumuri expres și / sau autostrăzi.
N.B.: Pregatirea profesionala si experienta similara vor fi certificate de catre beneficiarul lucrarii
- Experiență în activitatea de inginer cantitati și supraveghere lucrări
- Experiență în pregatirea Situatiilor de Lucrari si verificarea Certificatelor de Plata
- Experienta in derularea contractelor tip FIDIC – Cartea Galbena si Cartea Rosie

Limbi străine:
- Engleza
- Constituie un avantaj cunoasterea limbii italiane

Descrierea jobului

Profilul profesional se încadrează în interiorul organigramei operaționale pentru un contract de proiectare și executie a unei autostrăzi. Inginerul responsabil al biroului de cantitati va deține o funcție cheie în activitățile de control al șantierului.
Activitățile principale sunt structurate pe două nivele: 1) controlul cantității privind contractul principal al Constructorului cu Beneficiarul lucrării; 2) controlul cantității privind contractele de furnizare incheiate cu terti.
Responsabilul biroului cantitati va efectua verificări încrucișate ale activităților furnizorilor și ale subantreprenorilor comparativ cu prevederile proiectului si va notifica Managementul cu privire la evoluția lucrării, comunicand orice neregularitate comparativ cu proiectul.
Sunt esentiale cunostintele de Civil 3D, abilitatile de operare in BIM constituind un avantaj. Responsabilul biroului cantitati va colabora cu celelalte departamente pentru intocmirea si coordonarea corespunzatoare a Situatiilor Interimare de Lucrari. Colaboreaza cu Consultantul Beneficiarului si supravegheaza aprobarea Situatiei Interimare de Lucrari si emiterea Certificatelor de Plata. Răspunde de continua actualizare și de activitățile de input în platforma software centralizată "SAP/Cantieri" pentru gestionarea contabilității lucrarii.

The ICM Group includes industrial companies, mainly operating in the construction sector. The need to progressively expand the areas of intervention has led to the establishment of companies with targeted specialisations. Today, this sector companies represent, as a whole, the best guarantee in order to be able to operate at maximum qualitative levels, drawing on the large heritage of professional experience and innovative technologies of each of the companies. The strength of the entire structure is given by a set of factors: the ideal use of human resources, the constant deepening of specialisations combined with great flexibility, the relationship with customers based on quality, punctuality and efficiency. All this, combined with the accurate professional training of the workforce, enables the ICM GROUP to meet the trust and reliability requirements that are necessary to qualify and characterise its presence both in Italy and abroad, also by means of companies located in the different countries in which it operates.

Expirat
Inginer Responsabil Birou Cantitati  -  ICM SpA Vicenza Sucursala Bucuresti