Inginer proiectant tehnolog

Adecco Romania 1 poziție
Anunț verificat

Descrierea jobului

Client Description:

Adecco Permanent Placement cauta pentru clientul sau, o companie cu activitate in domeniul electric, mecanic, al automatizarilor, curentilor slabi, HVAC, integrarii de roboti, E-house, un Inginer proiectant tehnolog.

Responsibilities:

  • Se asigura sa ca fiecare membru al echipei a carui leader este desemnat isi cunoastre responsabilitatile cei ii revin in cadrul proiectului;
  • Monitorizeaza progresul proiectelor si ia masurile corective care se impun;
  • Asigura respectarea normelor si standardelor de proiectare;
  • Monitorizeaza si garanteaza calitatea proiectarii la nivel de echipa de proiect;
  • Studiază, înțelege si definește scopul proiectului pentru a asigura cea mai buna soluție pentru proiectul atribuit;
  • Participa la colectarea si prelucrarea datelor referitoare la execuția proiectelor in lucru;
  • Stabileste solutiile tehnice principale bazate pe datele de intrare din cerintele proiectului de engineering;
  • Coordoneaza si elaboreaza desenele de concept/desenele de ansamblu;
  • Controleaza, verifica si semneaza documentatia de proiect final;
  • Elaboreaza specificatii tehnice si fise tehnice pentru includerea in cererile de oferta pregatite de Departamentul Ofertare-Contractare;
  • Elaboreaza anexele tehnice pentru a fi incluse în ofertele/contractele transmise Clientului;
  • Face analizele tehnice comparative ale ofertelor diversilor furnizori;
  • Elaboreaza si verifica calculatii de dimensionare de maxima complexitate;
  • Raspunde de respectarea si conformitatea cu legislatia de proiectare, normativele si standardele de in vigoare si specificatiile tehnice impuse de client,inclusiv folosirea solutiilor tipice din proiecte anterioare in scopul eficientizarii activitatii de proiecatre;
  • Sustine seful de proiect în legatura cu subcontractorii pentru proiectele specifice pentru a asigura conformitatea cu standardele de proiectare si cerintele proiectului;
  • Raspunde pentru adaptarea în proiect a necesitatilor specifice ale Clientului;
  • Coordoneaza asistenta tehnica/supervizarea în atelierul fabricantului/ pe santier;
  • Coordoneaza asistenta tehnica la montaj pe santier pentru proiectele / echipele unde este desemnat ca si coordonator;
  • Împartaseste cunostintele personale si asigura transferul permanent al acestora catre echipa al carui coordonator este desemnat;
  • Antrenează echipa/echipele de proiectare pe perioada desfășurării lucrărilor repartizate si le acorda sprijin in vederea transferului de know-how si dezvoltarii abilitatilor lor tehnice;
  • Face parte din Echipa de validare a proiectelor tehnice;
  • Isi actualizeaza permanent cunostinlele, tinandu-se la curent cu noile dezvoltari în domeniul specific de activitate;
  • Propune instrumente si proceduri pentru continua imbunatatire a procesului de proiectare;
  • Îndeplineste diverse sarcini care tin de misiunea postului si / sau sunt necesare / solicitate de managerul de pe nivel superior pentru nevoile departamentului / diviziei;
  • Asigura dezvoltarea profesionala a echipei al carui coordonator este desemnat;
  • Participa la procesele de recrutare;
  • Coordoneaza transferul sistematic de cunostinte catre membrii cu mai putina experienta ai echipei;
  • Asigura crearea si mentinerea unei atmosfere de lucru stimulante, in care fiecare sa-si poata exprima opinia si sa-i fie recunoscute meritele si realizarile;
  • Aplica permanent prevederile Sistemului de Management Integrat (SSM, Calitate si Mediu) si asigura aplicarea si conformitatea cu acesteala nivelul departamentului.

Candidate Profile:

  • Studii tehnice superioare de lunga durata (Master), profil mecanic sau similar;
  • Cursurile de supraspecializare constituie un avantaj;
  • Minim 10 ani de activitate in proiectare, de preferabil in industria materialelor de constructii (ciment, var sticla, sau similare);
  • Cunostinte de proiectare in domeniul producerii cimentului/varului/sticlei/materialelor de constructii;
  • Minim 3 ani in conducerea unor echipe profesionale complexe;
  • Engleza - avansat;
  • Franceza, rusa, germana constituie avantaj;
  • MS Office (Word, Excel, Access, PowerPoint, MS Project, Outlook); Inventor, alte softuri de proiectare specifice.

Grupul Adecco este lider mondial în furnizarea de servicii specializate de resurse umane. Serviciile pe care le oferim vin ca o oglindire a cunoașterii pieței din România și a înțelegerii clare a nevoilor clienților, ca rezultat a 50 de ani în care am acumulat experiență și cunoștințe și în care am implementat tehnici și metode moderne de lucru.
Publicat 10 Oct. 2022 Reactualizat 7 Nov. 2022 Expiră 9 Nov. 2022

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.

Poți administra oricând setările aici.