Publicat 19 Mar 2021 | Expiră 19 Apr 2021

Inginer Hidraulic

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

  • Studii superioare în Mecanică, Electromecanică
  • Experiență profesională în domeniul întreținerii sau domeniul tehnic
  • Cunoștințe din următoarele domenii: mecanică, pneumatică, hidraulică
  • Fluență în limba engleză scris și vorbit – minim nivel mediu
  • Experienţa similară minim 2 ani
  • Abilitatea de a lucra în echipă
  • Capacitate analitică
  • Capacitatea de a pune la îndoială faptele existente
  • Bună capacitate de relaţionare

Descrierea jobului

  • Întocmirea, actualizarea și arhivarea fișelor de mentenanță preventivă ale utilajelor
  • Întocmirea listelor cu necesarul minim de piese de schimb pentru utilaje
  • Efectuarea de traduceri din cărțile tehnice ale mașinilor în scopul rezolvării unor probleme tehnice apărute la acestea
  • Asigurarea comunicării cu producătorii și furnizorii străini și autohtoni în scopul rezolvării problemelor ce apar la mașini și utilaje (reparații în garanție și în afara garanției, modernizări, asistență tehnică, revizii planificate, etc)

Alu Menziken Extrusion a company of Montana Tech Components.

Alu Menziken Extrusion AG is a technology partner for complex extrusion press products that fulfill the highest demands on alloy characteristics, tolerances, and surfaces. Our services comprise application-engineering, production, and logistics. Alu Menziken Extrusion enjoys a reputation in the industry of being a niche provider that operates quickly and flexibly, and that is concentrated on specification-based applications in five divisions: Pneumatics, Automotive, Industry & Commerce, Construction, and Precision Machining. To our customers in various industries, where precision-engineered products are critical, we act as a direct-sales manufacturer with stocking warehouse capabilities, offering the shortest lead-time possible. Alu Menziken AG encompasses Alu Menziken Extrusion in Switzerland, Alu Menziken Euromotive in Austria, and Alu Menziken SRL in Medieșu Aurit, Satu Mare county, Romania. We strongly believe in our people and found our success investing in them, in their skills, abilities, and potential. We believe in teamwork and continuous development as a key factor on the way to performance. The “right person in the right place” is one of our HR’s values, therefore we encourage talent and diversity of opinion and expression. At Alu Menziken, everyone can find not just a job, but an opportunity to build a proper career path, a way to assert and achieve full potential. We appreciate and focus, through all our actions, on quality and professionalism, performance, and equal opportunities.

If you share our values, projects, goals, and ambitions, you can be part of our team!

Expirat
Inginer Hidraulic  -  ALU MENZIKEN

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles