Inginer/economist - Furnizare 8 posturi

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu 500 - 1000 EUR
Limbă străină Nespecificat
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. organizează la sediul societatii din Bd. Ion Mihalache nr. 15-17, etaj 10-15, sector 1 Bucuresti, concurs cu recrutare internă și externă pentru ocuparea pe durata nedeterminată a urmatoarelor posturi:
- 1 post de Inginer/economist - Serviciul Furnizare - SH Bistrita;
- 2 posturi de Inginer/ economist (cu loc de munca la UHE Bacau) - Biroul Furnizare Bacau - Serviciul Furnizare – SH Bistrita;
- 1 post de Inginer/ economist - Serviciul Furnizare - SH Cluj;
- 2 posturi de Inginer/ economist (cu loc de munca la UHE Oradea) - Biroul Furnizare Oradea - Serviciul Furnizare – SH Cluj;
- 1 post de Inginer/ economist - Serviciul Furnizare - SH Curtea de Argeș;
- 1 post de Inginer/ economist (cu loc de munca la UHE Buzau) - Biroul Furnizare Buzau - Serviciul Furnizare - SH Curtea de Arges;
în data de 27.10.2021, ora 10:00 – proba scrisa și în datele 27 - 28.10.2021 – interviu.

Condițiile de participare obligatorii si de dorit la concursul pentru ocuparea posturilor de inginer/economist sunt:
Condiţii obligatorii:
- Studii superioare tehnice/ economice;
- Cunostinte tehnice/ economice generale;
- Cunoasterea legislatiei in vigoare in domeniul de activitate;
- Cunoasterea mecanismelor financiar-contabile ale societatii;
- Cunoştinţe privind legislatia ANRE in domeniul furnizarii energiei electrice;
- Cunoştinţe de operare PC;
- Îndeplinește condițiile prevăzute în Codul Etic Hidroelectrica în vigoare (www.hidroelectrica.ro - Despre noi/ Guvernanta corporativa) - declarație conform Codului Etic Hidroelectrica în vigoare.

Condiții de dorit:
Master, cursuri postuniversitare in domeniul de activitate;
Cursuri de specializare in domeniul de activitate;
Minim 3 ani experienta in domeniul furnizarii de energie electrica;
Cunoasterea unei limbi straine de circulatie internationala la nivel avansat.

Descrierea jobului

Responsabilitatile principale pentru urmatoarele posturi:
sunt:
Prospectarea pieţei de energie electrică en detail, identificarea modalităţilor de valorificare a energiei electrice, precum și promovarea și sporirea vânzărilor, asigurarea desfăşurării politicii de marketing;
Monitorizarea şi analiza pieţei en detail de energie electrică;
Colaborarea cu serviciile din cadrul Departamentului Furnizare - Executiv, pentru activitatea de furnizare;
Derularea activităţii pe piaţa en detail;
Atingerea tintelor zonale de clienti pe segmentul de furnizare (casnic si non casnic) in conformitate cu obiectivele de performanta stabilite de catre Managerul Departamentului Furnizare;
Gestionarea activitatii de furnizare energie electrica catre consumatorii finali racordati din instalatiile proprii Hidroelectrica;
Atunci când este nominalizat prin decizie de către Conducerea Hidroelectrica in rolul de Proprietar de Proiect/ Program sau Manager Proiect/ Program sau Membru in echipa de Proiect/Program sau Colaborator Proiect/ Program in cadrul unui proiect/ program, îndeplinește toate atribuțiile / responsabilitățile specifice rolului, conform reglementărilor interne la Hidroelectrica.

DOCUMENTELE NECESARE INSCRIERII LA CONCURS:
Fişă de înscriere
Copie legalizată a diplomei care atestă calificarea necesară pentru post
Copia CI
Copie după carnetul de muncă și /sau adeverințele care atestă vechimea în muncă/ extras din REVISAL
CV (de preferat în format Europass) – va conţine inclusiv numele şi date de contact pentru cel puţin 2 persoane ce pot oferi referinţe profesionale despre candidat
Adeverință de la medicul de familie din care să rezulte starea de sănătate
Declarația privind cerințele prevăzute în Codul Etic Hidroelectrica, în vigoare

DERULAREA CONCURSULUI:
Concursul pentru ocuparea posturilor de inginer/economist constă în:
Probă scrisă – pondere 70% din nota finală;
Interviu – pondere 30% din nota finală.Nota minimă pentru admiterea la interviu, pentru posturile de inginer/economist este de7,15.
Nota minimă pentru angajare/promovare în funcţia de inginer/economist este de 8,00.
Rezultatele concursului vor fi comunicate pe site-ul societatii, pe intranet-ul societatii, prin e-mail sau telefonic în data de 29.10.2021.

MODALITĂȚILE DE INSCRIERE LA CONCURS:
Documentele necesare înscrierii la concurs se vor depune până în data de 26.10.2021, ora 12:00, la sediul central al S.P.E.E.H. Hidroelectrica S.A. - Departament Resurse Umane - Serviciul Dezvoltare Organizationala sau la sediile SH Bistrița, SH Cluj si SH Curtea de Arges la Serviciile/Birourile Resurse Umane si Comunicare.
Relatii suplimentare se pot obține la numerele de telefon 021/303.25.81, 021/303.25.09, 0233/207.185, 0248/507.241 si 0264/207.810.

Hidroelectrica este lider in productia de energie electrica si principalul furnizor de servicii tehnologice necesare in Sistemul Energetic National, fiind o companie vitala pentru un sector strategic cu implicatii in siguranta nationala.

Infiintata in anul 2000, Hidroelectrica a reusit sa se impuna pe Piata de Energie din Romania datorita experientei, credibilitatii si flexibilitatii sale, fiind in prezent principalul producator si furnizor de energie din Romania cat si principalul furnizor de servicii tehnologice de sistem.

Cu o productie in an mediu hidrologic de peste 17 TWh generata in sucursale amplasate strategic pe teritoriul tarii, Hidroelectrica furnizeaza cca. 30% din productia totala a tarii, in functie de hidraulicitatea anului, in timp ce media volumului serviciilor de sistem din ultimii 10 ani este de cca. 70% din totalul serviciului de reglaj secundar, cca. 84% din serviciul de rezerva tertiara rapida si 100% din serviciul de asigurare a energiei reactive debitata sau absorbita din retea in banda secundara de reglaj a tensiunii, din necesarul Sistemului Energetic National.

Hidroelectrica, prin puternica sa cultura organizationala, urmareste sa isi consolideze pozitia de lider pe Piata de Energie din Romania printr-o dezvoltare optima a capacitatilor de productie, precum si sa devina un jucator important al Pietei Regionale de Energie in perspectiva.
Publicat 12 oct. 2021 Expiră 11 nov. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos