Gratis

INGINER CFDP PROIECTARE INFRASTRUCTURA

Aduro S.R.L.
3 poziții

Candidatul Ideal

INGINER PROIECTANT CFDP INFRASTRUCTURA
Studii superioare finalizate – UTCB – Facultatea de Cai Ferate Drumuri si Poduri;
Autocad - nivel avansat si cunoasterea soft-urilor specifice (Ex: Civil 3D, Civil Site Design, etc);
Are cunostinte solide de utilizare a programelor de calcul si detaliere specifice activitatii de proiectare infrastructura rutiera; (Ex. Calderom);
Cunoaste notiunile de proiectare, a normativelor tehnice si legislatiei specifice in vigoare, intelege elemente de infrastructura, modul si etapele in care se executa lucrarile, pentru a putea stabili solutii tehnico-economice optime si pentru a putea optimiza procesul de proiectare;
Are experienta in proiectarea infrastructurii rutiere de minimum 5 ani;
Este o persoana organizata, riguroasa, autodidacta, dornica de a face cariera in acest domeniu.

Descrierea jobului

Intocmeste proiectele de reabilitare/modernizare/construire a infrastructurii ce constau in: studierea temei de proiectare si realizarea conceptului de amenajare; calculele preliminare si predimensionare, privind forma si dimensiunile elementelor structurii rutiere in scopul conformarii calitative a acesteia; intocmeste partile scrise si partile desenate conform normativelor tehnice si legislatiei in vigoare, cu respectarea continutului cadru conform HG907/2016;
Colecteaza informatii din teren si documente relevante de la Beneficiar pentru buna derulare si finalizare a proiectului,
Proiecteaza axul in plan, profilul longitudinal, profilul transversal conform normativelor in vigoare, elaboreaza memoriul tehnic, caiete de sarcini, programul de faze determinante, breviarele de calcul;
Planifica proiectele cu scopul respectarii termenelor de predare, conditiilor contractuale si metodologia de proiectare;
Ofera suport tehnic constructorului pe perioada de executie si urmareste procesul de executie in vederea asigurarii cerintelor minime de calitate conform programului de control al calitatii executiei;
Elaborareaza si implementeaza proiectele pentru fazele DALI, SF, PTE, DTAC, (dimensionare, elaborare breviare de calcul, cantitati, intocmire memorii tehnice, caiete de sarcini, antemasuratori si liste de cantitati, documentatii pentru obtinerea certificatului de urbanism si avizelor si acordurilor solicitate prin acesta etc);
Raspunde de respectarea temelor, avizelor si aprobarilor obtinute la fazele de proiectare elaborate anterior;
Participa la fazele determinante;
Respecta termenele impuse si sarcinile primite pe linie ierarhica;
Se prezinta la sedintele cu Beneficiarul si la sedintele interne de coordonare.

Înființată în 2009, ADURO a crescut pe o piață în plină criză economică venind în sprijnul companiilor private și a instituțiilor publice pentru demararea și finalizarea lucrărilor propuse.

MISIUNEA ADURO Realizarea de proiecte sustenabile, cu profesionalism și onestitate. Proiecte care ne fac să ne simțim mândri!

Publicat 10 Apr. 2024 Reactualizat 24 Apr. 2024 Expiră 10 Mai 2024