Publicat 16 Apr 2019 | Reactualizat 14 Mai 2019 | Expiră 17 Mai 2019

Inginer automatist

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Absolvent facultate: Universitatea Politehnica (Facultatea de Automatica / Facultatea Electronica/Electrotehnica/ Energetica industriala/informatica/Informatica industriala)
Experienta profesionala de minim 5 ani in automatizari industriale sau servicii conexe, proiectare si mentenanta pentru fabrici (in special ciment, minerale)
Buna cunoastere a proceselor specifice si a echipamentelor electrice specializate (actuatoare, instrumentatie, convertizoare, celule medie tensiune, etc..)
Cursurile tehnice de specialitate constituie un avantaj
Softtware automate programabile SIEMENS Step 7, PCS7
Constituie avantaj: cunoasterea de sisteme de automatizare diverse (Rockwell/Allen Bradley, ABB, Schneider, SIEMENS CEMAT, GE FANUC)
Limbi straine: engleza nivel avansat, inclusiv limbaj tehnic; limba franceza/germana constituie avantaj
Capacitate de analiza si sinteza, capacitate de lucru cu instrumente specifice proiectarii asistate, vedere in spatiu si simt tehnic
Claritate in comunicare, meticulozitate, onestitate, constiinciozitate

Disponibilitate la deplasari in tara si in strainatate. Permis de conducere

Descrierea jobului

Postul este in Bucuresti si se subordoneaza Directorului de Divizie.

Participa impreuna cu echipa, la proiectarea instalatiilor de automatizari in industrie. Principala activitate este de elaborare pachete software (programare) pe sisteme de automatizari, in special automate programabile SIEMENS.

Responsabilitati:Ingineria hardware:

Configurarea arhitecturii de sistem pentru retele de automatizare
Alegerea componentelor de automatizare (calculatoare, licente, PLC-uri, module intrari/iesiri)
Configurarea retelei de comunicatii industriale (ETHERNET, PROFIBUS)

Ingineria software :
Elaborarea de pachete software (programare, configurare) pentru sisteme de automatizari industriale.

Activitatea de asistenta tehnica si punere in functiune presupune:
Participarea la actiunile de asistenta tehnica pe parcursul desfasurarii lucrarilor electrice in santier
Participarea la activitatile de teste si punere in functiune in santier

Activitatea de elaborare documentatie tehnica presupune:
Elaborarea de manuale de operare (in conformitate cu programul software dezvoltat)
Elaborarea analizei functionale (inclusiv Interlocking diagram)
Elaborare documentatie conexare (liste de intrari/iesiri digitale/analogice, liste de semnale si alarme)
Elaborarea documentatiei tehnice aferente proiectului (desene de arhitectura sistem, liste de materiale)
Elaborarea de oferte tehnice si caiete de sarcini pt furnizori.

Se ofera un pachet salarial atractiv, mediu de lucru placut cu deschidere internationala, posibilitati de dezvoltare a carierei

Numai candidatii selectati vor fi contactati.

Descrierea companiei

Integrator de servicii industriale:
- proiecte la cheie in industria cimentului, infrastructura telecomunicatii, echipamente electrice si de automatizari, retele voce-date, sisteme de securitate, confectii si structuri metalice
- antreprenor general constructii civile si industriale

Expirat
Inginer automatist  -  IMSAT SA