Publicat 17 Mai 2019 | Reactualizat 14 Iun 2019 | Expiră 17 Iun 2019

Inginer agronom – responsabil fertilizari organice

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

  • Experienţă anterioară de 3-5 ani pe o pozitie de inginer agronom;
  • Studii superioare ca inginer agronom sau similar;
  • Abilități foarte bune de planificare, prioritizare si organizare;
  • Abilităţi excelente de comunicare;
  • Disponibilitate de a petrece o mare parte a programului de lucru pe teren, in conditii de vreme schimbatoare;
  • Disponibilitate de a lucra într-un mediu dinamic cu program de muncă variabil și termene limită de executie;
  • Disponibilitate la deplasări în judeţele Sibiu si Brasov;
  • Fluent(ă) în limba engleză, scris și vorbit, reprezintă avantaj;
  • Permis de conducere categoria B; categoria C+E reprezinta avantaj;
  • Abilităţi operare calculator, în special pachetul Microsoft Office;

Descrierea jobului

Scopul postului:
Buna desfasurare a procesului de fertilizare organica a terenurilor agricole cu dejectii porcine provenind din fermele de porcine operate de companie in jud. Sibiu (loc. Avrig si loc. Vestem) si jud. Brasov (loc. Feldioara) conform graficului si termenelor de fertilizare, cu respectarea procedurilor interne de lucru si normelor legale în vigoare.
Mentinerea relatiei cu fermierii din zonele arondate in vederea contractarii suprafatei de terenuri agricole necesare pentru fertilizare, conform cantitatii de dejectii produse.

Atributii si responsabilitati principale:

  • Planifică și coordonează activitatea de fertilizare a terenurilor agricole prin aplicarea dejecțiilor provenind din fermele de porcine;
  • Coordoneaza, planifica si supervizeaza activitatea echipei de soferi (tractor si camion) si muncitori pentru buna desfasurare a activitatii de gestiune dejectii;
  • Monitorizează continuu lagunele de stocare a dejecțiilor și perimetrul din jurul acestora, și intervine ori de câte ori este nevoie;
  • Cauta, identifica si contracteaza cu fermieri terenuri agricole pentru a asigura suprafata de teren necesara aplicarii cantitatii de dejectii produse in ferme;
  • Monitorizeaza, verifica si asigura buna functionare a utilajelor si echipamentelor utilizate (tractoare, cisterne, pompe etc), asigura alimentarea lor cu combustibil, si ia masuri pentru minimizarea timpilor de nefunctionare;
  • Lucreaza inde-aproape si se coordoneaza cu managerul direct si echipa de gestiune a dejectiilor din celelalte locatii pentru utilizarea eficienta a utilajelor si desfasurarea activitatii la termen si in conditii optime;
  • Pastreaza legatura cu fermierii din zonele arondate pentru a asigura buna activitate de aplicare a dejectiilor;
  • Propune si implementeaza masuri pentru imbunatatirea si finalizarea activitatii conform termenelor agreate;
  • Asigura gestiunea, inregistrarea in sistemul informatic si consumul stocurilor de piese, combustibil si alte materiale necesare desfasurarii activitatii in conditii optime;
  • Asigura concordanta intre situatia faptica si scriptica a stocurilor de materiale si echipamente pe care le gestioneaza;
  • Coordoneaza si desfasoara in zonele arondate diverse activitatii agricole specifice (ex.: colectare baloti paie) conform instructiunilor primite;
  • Întocmește si depune periodic la autoritati planurile de fertilizare cu locația, data și durata desfășurării activității de aplicare a dejecțiilor pe terenuri; intocmeste si transmite catre autoritati raportari si alte documentatii solicitate, conform normelor legale in vigoare;
  • Intocmeste diverse studii si documentatii (ex. studii OSPA si altele) necesare pentru buna desfasurare a activitatii;

Grupul de companii Premium Porc, parte a unui holding danez, operează ferme de producţie porcine în sistem intensiv folosind know-how şi tehnologie daneză. Premium Porc Group este al doilea mare producător de carne de porc din Romania şi este format din 9 companii cu activitate integrată pe verticală în agrobusiness, acoperind producţia de cereale, producţia de furaje şi cresterea de porcine. Compania gestioneaza intern activitatile de logistica si transport al porcinelor si marfurilor. Activitatea de constructii pentru noile proiecte de investitii este externalizata catre companii de constructii locale, sub atenta supraveghere a functiei interne de project management. Toate acestea asigura controlul asupra calitatii produsului final si un control eficient al costurilor, incepand din ferme pana la abatoare.
Grupul de companii operează 8 ferme de creştere a porcilor în judeţele Vrancea, Constanţa, Brăila, Olt, Sibi si Brasov.
Pentru mai multe informatii despre companie, va rugam accesati: www.premiumporc.com.

Expirat
Inginer agronom – responsabil fertilizari organice  -  Premium Porc Group

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles