Gratis

Human Resources Manager - Orbico Moldova

S.C. INTERBRANDS ORBICO S.R.L.

Candidatul Ideal

  • Minimum 3 years of experience on the position of HR Manager in the company with minimum 100 employees ;
  • Experience in managing various team projects;
  • Practical knowledge of local Labor Law;
  • Experience and knowledge about multiple HR processes both soft and hard – soft (attraction, recruitment and selection, on-boarding, development, performance management incl. compensation & benefits policy, internal communication, change management) and hard (legal requirements, administration, software).
  • Communication skills:
  • Interpersonal and people skills - open positive personality, trusting people, approachable, with high level of EQ;
  • Constructive and argumentative dialogue;
  • Conflict management skills – without avoiding difficult situations;
  • Excellent management, planning and organizational skills;
  • Capacity to develop others – transfer of knowledge and support to employees;
  • The ability to understand, act, build trust and establish productive working relationships in a multicultural business environment
  • Willingness to travel;
  • Excellent command of English language;
  • Excellent command of MS Office.

Descrierea jobului

Orbico Group is No. 1 distributor in Europe, which was founded in 1987.

We have a powerful international distribution and logistics network in 24 European countries with 4 bn € turnover and more than 9.400 employee. We are organized into three divisions: FMCG, Beauty and Tourism and we distribute a large number of globally known brands.

Winning in our business demands high flexibility and investing in people's development, Orbico way is to do it with the whole heart and with full dedication.

Currently we are looking for the person willing to join Orbico Moldova HR Team on the position of: HR MANAGER (location: Chișinău)

HR Manager will be the part of local HR Team and will operationally support defining and delivery of all HR processes for employees being located in Moldova. As a member of the team will take active part in Group HR projects development and implementation on local level.

Key responsibilities
  • Promoting the company's principles and values and maintaining a favorable climate within the company.
  • Applying talent management accordingly to the current company strategy in order to effectively recruit, hire, develop, and retain employees.
  • Proactively support the delivery of recruitment, selection and onboarding processes;
  • Coordination of annual evaluation and calibration process for employees, including update of succession matrix;
  • Active participation in Employee Satisfaction Survey delivery, starting from pre-survey communication campaign, through preparation of results presentation, till the preparation and delivery of Action Plan with active cooperation with Line Managers;
  • Trainings calendar (internal and external) delivery for employees;
  • Maintain and update of human resources documents, such as organizational charts, employee files in compliance with local legislation; coordination of job descriptions elaboration; help with employees relocation based on strong coordination with local organization;
  • Active participation in building optimal compensation & benefits solutions;
  • Support managers and employees in the process of any cultural or business exchange.
What we offer
  • Opportunity to be part of an international company with dynamic growth;
  • Training opportunities and professional development;
  • Motivated multi-cultural teams and enjoyable work environment;
  • Challenging projects that offer the unique opportunity to grow and learn.
  • Attractive compensation package;
  • Full time employment contract.

Interbrands Orbico este cel mai mare distribuitor de produse FMCG și Beauty din România, parte a Grupului Orbico, cel mai mare distribuitor din Europa, cu o prezență activă în 24 de țări. Avem peste 200 de branduri în portofoliul nostru și peste 30 000 de clienți în România.

Aducem valoare partenerilor noștri prin soluțiile digitale și logistice pe care le oferim, printr-o gamă largă de produse de calitate și o viziune bazată pe performanță.

În România suntem o echipă de peste 2200 de colegi experimentați și dinamici, ce pun pasiune în ceea ce fac și demonstrează constant dorința de a progresa. Iubim brandurile cu care lucrăm și ne străduim constant să le evidențiem, astfel încât să le oferim locul lor de drept pe piață și în inima consumatorilor.

Căutăm constant colegi motivați, atenți la nevoile clienților și dornici să învețe din tainele vânzărilor, așadar, vă așteptăm în echipa noastră!

De ce să lucrezi pentru noi?

Ne dezvoltăm propriul talent! Pentru a te ajuta să progresezi în carieră, iți oferim oportunități constante de formare și dezvoltare, adaptate obiectivelor și ambițiilor tale; Lucrăm cu unele dintre cele mai cunoscute branduri premium din lumea FMCG & BEAUTY, oferindu-ți posibilitatea de a lucra în fiecare zi printre echipe profesioniste și pasionate; Avem un pachet generos de beneficii care include printre altele 21-28 de zile de concediu de odihnă (+toate zilele libere naționale); Vei avea acces la o asigurare medicală, tichete de masă, comisione lunare și concursuri, posibilitatea de achizițioanare a mașinilor de companie și multe alte beneficii pe care le vei descoperi dacă alegi să faci parte din echipa noastră; Avem o cultură diversă unde fiecare dintre noi își găsește locul

Publicat 27 Mart. 2024 Reactualizat 24 Apr. 2024 Expiră 26 Apr. 2024