Publicat 19 Mar 2019 | Reactualizat 09 Apr 2019 | Expiră 10 Apr 2019

Financial Analyst

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Adecco Permanent Placement Timisoara is recruiting for one of its clients, a multinational company, a Junior Financial Analyst. Requirements:

Bachelor’s Degree (preferred Accountancy, Finance or Economics). International accounting certification held or in progress to be obtained is an advantage (i.e: ACCA);
Very good Microsoft Office skills, with an emphasis on strong Excel skills;
Experience in international reporting and internal control testing is an advantage (US GAAP, SOX, IFRS);
Fluent in English;
Ability to work in a dynamic fast paced environment with tight deadlines;
Ability to work both in a team and individually;
Dynamic, organized, ambitious, attentive to details and goal oriented person
Preferred 1-2 years’ experience as a junior financial analyst in a multinational company or in financial audit. Exposure to international accounting like US GAAP, SOX and IFRS is appreciated. If you don’t think you fit this requirement, but if you consider that your ambition, analytical thinking, attention to details and passion for numbers are compensating for lack of such experience, you should probably apply.

Descrierea jobului

Prepares the monthly compilation of financial statements in accordance with US GAAP and Smithfield Group’s reporting requirements;
Prepares periodic reports (mainly monthly) related to: Profit and Loss account by type of expenses, analysis of individual Balance Sheet accounts;
Prepares monthly presentations based on the monthly/yearly financial statements as support for the management group;
Prepares monthly accounts reconciliations and analytical reviews to ensure overall data integrity and explain significant variances vs. prior month/year/budget;
Participates at the preparation of various financial reports (weekly, monthly, quarterly, annual);
Participates at the yearly budget files compilation;
Participates in monitoring internal control procedures based on Group Policies and SOX requirements;
Provides support in preparing the documents required by the internal and external auditors and assures an adequate and efficient communication with them;

Grupul Adecco este lider mondial în furnizarea de servicii specializate de resurse umane. Serviciile pe care le oferim vin ca o oglindire a cunoașterii pieței din România și a înțelegerii clare a nevoilor clienților, ca rezultat a 50 de ani în care am acumulat experiență și cunoștințe și în care am implementat tehnici și metode moderne de lucru.

Creionăm noi soluții pentru clienții noștri, în vederea eficientizării proceselor implicate în domeniul resurselor umane și reducerii costurilor.

Pentru mai multe joburi ne puteți vizita website-ul www.adecco.ro unde vă puteți înregistra CV-ul în baza de date Adecco sau puteți descărca aplicația Adecco Jobs valabilă în AppStore și GooglePlay.

Toate datele și CV-urile sunt tratate cu confidențialitate si vor luate în considerare în proiectele ce corespund experienței dumneavoastră profesionale.

Expirat
Financial Analyst  -  Adecco Resurse Umane Timisoara

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles