Publicat 14 Sep 2021 | Reactualizat 19 Sep 2021 | Expiră 24 Sep 2021

Expert tehnic Inițiativa Localități Prietene ale Copiilor

1 post

Criterii de selecție

  • Peste 3 ani experiență în Project Management, Relatii publice, Management, ONG / Voluntariat, Functii publice

Candidatul ideal

Cerinţele specifice de selecţie pentru postul de expert tehnic Unitate Locală de Coordonare (ULC) sunt următoarele:
• studii universitare (diplomă de licență) sau masterat în sociologie, științe politice, administrație publică sau alt domeniu conex,
• expertiză în unul sau mai multe dintre următoarele domenii care vizează în mod direct copiii: protecția copilului, participarea copiilor, educație, incluziune socială, sănătate, dezvoltare urbană durabilă sau planificare strategică și bugetare prietenoasă pentru copii la nivelul localității, dezvoltarea de politici publice, colectarea și interpretarea datelor statistice referitoare la copii,
• certificare/expertiză în managementul de proiect,
• minimum 3 ani de experiență în management sau în coordonarea de proiecte,
• experiența de lucru cu autoritățile publice locale sau cu organizațiile neguvernamentale este un avantaj,
• experiență în lucrul cu copiii, participarea copiilor și cunoașterea drepturilor copiilor,
• excelente abilități organizatorice și analitice,
• cunoașterea excelentă a limbii române scrisă și vorbită,
• abilități de lucru pe computer, navigare pe Internet și utilizarea aplicațiilor Microsoft Office,

Descrierea jobului

Asigură implementarea la nivel local a Inițiativei Localități Prietene ale Copiilor (ILPC). Administrează, facilitează și coordonează dezvoltarea și implementarea planului de acțiune, promovează participarea copiilor la luarea deciziilor la nivel local, implementează activități cu copiii.
Pentru detalii accesati http://www.dasbv.ro/informatii-publice/anunturi/concursuri-si-rezultate-concursuri/

În vederea participării la selecţie, candidaţii depun dosarul fizic pana la data de 24 septembrie 2021. Dosarele candidaților se vor depune conform specificațiilor din anunț și vor fi înregistrate la Serviciul Resurse Umane din cadrul Directiei de Asistenta Sociala Brașov (Str Panselelor 23, Brasov). Vezi anunt http://www.dasbv.ro/wp-content/uploads/2019/04/ANUNT-RECRUTARE-EXPERT-TEHNIC-ULC-UNICEF-05.10.2021.pdf

Termen înscriere 24.09.2021, ora 16, Brașov, str. Panselelor 23.
Informaţii, bibliografie: www.dasbv.ro; Resurse Umane 0368469995/int.804; 0727760919

DIRECŢIA DE ASISTENȚĂ SOCIALĂ (DAS) BRAŞOV, în calitate de beneficiar al unui proiect finanțat din fonduri europene nerambursabile, organizează în data de 05.10.2021 recrutarea de personal pentru ocuparea postului de expert tehnic al Unităţii Locale de Coordonare. Informații generale Prin HCL nr.324/2021 s-a aprobat derularea unui parteneriat între UNICEF România, Primăria Braşov şi Direcţia de Asistenţă Socială (DAS), în cadrul proiectului “Asigurarea incluziunii sociale - Ruperea cercului vicios al excluziunii în cazul copiilor celor mai vulnerabili din România’’. Proiectul este finanțat prin Mecanismul Financiar Norvegian 2014-2021, Programul ,,Dezvoltare locală, reducerea sărăciei și creșterea incluziunii romilor’’. Parteneriatul presupune 2 componente: a) Înfiinţarea de către DAS Braşov în colaborare cu Reprezentanța UNICEF în România a unui Centru de Servicii Comunitare Integrate (CCI) b) Implementarea, la nivelul municipiului Brașov, a Inițiativei Localități Prietene ale Copiilor. Primăria Braşov și DAS va colabora cu Reprezentanța UNICEF în România şi alţi actori locali, în vederea stabilirii şi punerii în practică a unui plan de acţiune, pentru ca Municipiul Braşov să devină „Localitate Prietenă a Copiilor”. Planul de acţiune va avea la bază o analiză de situație a drepturilor copiilor la nivel local și va include obiective, indicatori de impact, valori de referinţă, un buget, un calendar şi criterii pentru recunoaşterea ca „Localitate Prietenă a Copiilor”. Finanţarea proiectului este asigurată până în anul 2023. Prin HCL nr.324/2021 a fost aprobată sustenabilitatea proiectului, pe o perioadă de cel puțin 5 ani de la încheierea acestuia

Expert tehnic Inițiativa Localități Prietene ale Copiilor  -  Direcția Asistență Socială Brașov

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles