Publicat 15 Oct 2019 | Reactualizat 14 Nov 2019 | Expiră 15 Nov 2019

Expert Ingineria mediului

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Candidatul ideal răspunde următoarelor cerinţe:

  • Fire curioasă, perseverentă, adaptabilă şi atentă la detalii;
  • Excelente abilitaţi de comunicare;
  • Capacitatea de a respecta termene limită;
  • Capacitate de a lua iniţiativa;
  • Studii superioare tehnice (preferabil ingineria mediului);
  • Utilizarea limbii engleze la un nivel avansat (scris, vorbit, citit);
  • Experienţă în una sau mai multe din următoarele tipuri de activităţi: elaborarea de Fişe de prezentare şi declaraţie pentru obţinerea Autorizaţiilor de mediu, elaborarea documentaţiilor tehnice pentru obţinerea Avizelor şi Autorizaţiilor de gospodărirea apelor, realizarea evidenţelor privind gestiunea deşeurilor, realizarea de raportări în Sistemul Integrat de Mediu (SIM) al ANPM, realizarea de Declarații privind obligațiile la Fondul pentru mediu;
  • Cunoaşterea procedurilor de reglementare din punct de vedere al protecţiei mediului;
  • Cunoaşterea legislaţiei şi a normativelor cu privire la calitatea factorilor de mediu;
  • Nivel avansat de utilizare a aplicaţiilor Microsoft Office;
  • Nivel minim de cunoaştere a unei aplicaţii GIS (ex: Arc Map, Global Mapper etc) sau CAD.
Experienţa profesională anterioară în domeniul consultanţei de mediu reprezintă un avantaj.

Descrierea jobului

Principalele atribuţii ale postului constau în:

  • Documentarea şi realizarea de sinteze ale literaturii relevante (inclusiv rapoarte privind starea mediului şi alte surse de date şi informaţii);
  • Efectuarea de deplasări în teren pentru observaţii, prelevări de probe, măsurători;
  • Gestionarea datelor şi informaţiilor colectate în teren;
  • Procesarea datelor extrase din studiul literaturii precum şi a celor colectate din activităţile de teren;
  • Redactarea diferitelor tipuri de documentaţii tehnice (în principal Fişe de prezentare şi declaraţie şi documentaţii tehnice pentru obţinerea actelor de reglementare din punct de vedere al gospodăririi apelor) şi a rapoartelor (de amplasament, de monitorizare, de activitate / progres);
  • Realizarea de evidenţe privind gestiunea deşeurilor;
  • Menţinerea legăturii cu persoanele desemnate din partea clienţilor şi a colaboratorilor;
  • Colaborarea eficientă cu membrii echipei de proiect;
  • Depunerea documentaţiilor tehnice elaborate la autorităţile competente;
  • Susţinerea documentaţiilor tehnice/ studiilor în comisiile de analiză tehnică, dezbateri publice, grupuri de lucru etc.
Principalele beneficii:
  • Salariu adecvat cu posibilitate permanentă de creştere în funcţie de eficienţa efortului depus;
  • Bonificaţii pentru rezultate deosebite, ziua de naştere, Paşte / Crăciun;
  • Formare profesională continuă;
  • Integrarea într-o echipă tânără cu o conduită profesională impecabilă şi care apreciază valori precum: onestitatea, corectitudinea, imparţialitatea, perseverenţa şi inovarea.

EPC Consultanţă de mediu este o societate privată cu capital românesc înfiinţată în anul 2000. Activitatea principală a societăţii o reprezintă oferirea de servicii de consultanţă în domeniul protecţiei mediului. De altfel, denumirea firmei reprezintă iniţialele pentru “Environmental Protection Consulting”. EPC asigură servicii integrate de consultanţă de mediu pentru o gamă largă de proiecte socioeconomice din domenii precum energie regenerabilă, petrol şi gaze naturale, transporturi, minerit, agricultură, managementul deşeurilor şi amenajarea teritoriului.

Misiunea noastră este aceea de a oferi asistenţă clienţilor noştri în identificarea responsabilităţilor de mediu precum şi a soluţiilor de reducere sau eliminare a impacturilor aferente proiectelor şi activităţilor acestora. Parteneriat cu Natura reprezintă sloganul nostru iar noi considerăm că un astfel de parteneriat este cu adevărat posibil şi prin urmare toate eforturile noastre sunt dedicate furnizării de soluţii clienţilor noştri cu scopul de a reduce amprenta ecologică a activităţilor acestora.

Expirat
Expert Ingineria mediului  -  EPC Consultanţă de mediu SRL

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles