Economist

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Studii superioare :
- studii superioare cu licență în domeniul economic.

Experiență și competențe profesionale:
- experienta relevantă pe o pozitie similara, 3 ani in cadrul unei firme de profil;
- cunoștințe solide de contabilitate și legislație în domeniu;
- cunoștințe avansate de operare programe de contabilitate, MS Excel și Word;
- prezintă un avantaj, cunoașterea limbii engleze.

Aptitudini și competențe personale:
- responsabilitate, seriozitate, simț analitic și organizatoric;
- atitudine proactivă, orientată spre rezolvarea problemelor și spre rezultat
- dorința de a învața si de a fi la curent cu modificările și noutățile aparute în legislația specifică
- spirit de echipă, abilități de comunicare și o atitudine principială în relațiile cu oamenii.

Descrierea jobului

Principalele activități și responsabilități:
- înregistrarea documentelor contabile în diverse programe de contabilitate (Saga, Diel, Neomanager, Borg, FoxPro, SAP, Mentor etc), întocmirea și înregistrarea situațiilor analitice în contabilitate;
- verificarea corectitudinii documentelor primare și/sau a lucrărilor de contabilitate întocmite de client conform legislației în vigoare
- efectuarea contabilității financiara pe baza contabilității primare, inclusiv calcularea impozitelor și taxelor cu respectarea unor termene agreate cu clienții și transmiterea de raportări către management
- întocmirea deconturilor și declarațiilor pentru impozitele și taxele cerute de legislația în vigoare
- întocmirea raportărilor financiare anuale și raportărilor contabile semestriale: întocmirea balanțelor, bilanțurilor,contului de profit și pierdere, notelor explicative
- comunicarea către client a informațiilor cu privire la: finalizarea lucrărilor, rezultatele financiar –contabile, diferite rapoarte solicitate, demersuri la diverse instituții
- cunoasterea legislatiei cu privire la spețele aparute în activitatea clientului
- efectuarea calcului salarial, întocmirea statului de plata și a ordinelor de plata a impozitelor și taxelor - pentru societățile din portofoliu

Beneficii :
- mediu de lucru plăcut
- oportunitatea de a învăța și de a te dezvolta, în cadrul unui colectiv profesionist
- salariu motivant și bonusuri de performanță

CVB FINANCE EXPERTCONT, membră a Corpului Expertilor Contabili și a Contabililor Autorizați din Romania are ca obiect principal de activitate servicii de contabilitate completă, consultanță contabilă și financiară, și raportări financiar-contabile pentru societăți cu capital străin. Scopul nostru este acela de a sprijini societățile comerciale în ascensiunea lor economică prin oferirea unor soluții alternative, în conformitate cu legislația în vigoare.
Echipa noastra este o echipa tânără, dinamică, cu cunoștințe vaste de expertizare financiar-contabilă a tuturor tipurilor de societăți comerciale, dispusă sa te ajute să te dezvolți atât pe plan profesional cât și personal.
Pentru mai multe detalii, va rugăm să accesați link-ul: https://cvbfinance.com/
Publicat 2 mai 2022 Expiră 1 iun. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos