Gratis

Economist Specialist/Contabil

New Yorker

Candidatul Ideal

New Yorker este una dintre firmele de renume international in domeniul modei si este prezenta cu marcile sale in 45 de tari, avand peste 1100 de filiale deschise deja pana in prezent. New Yorker reprezinta o garantie a unei permanente expansiuni si un nume cunoscut in domeniul modei pentru tineri.
Ca urmare a dezvoltarii continue a grupului nostru, cautam pentru sediul nostru central din Cluj Napoca:
Economist specialist/Contabil (m/f)
Candidatul ideal:
  • Absolvent studii superioare economice,
  • Experienta profesionala de minim 5 ani intr-o pozitie similara;
  • Cunoștințe de legislație fiscală și contabilă;
  • Atenție la detalii și capacitatea de a gestiona sarcini multiple și complexe;
  • Precizie, acuratețe și o minte structurată;
  • Capacitatea de a prioritiza.
  • Capacitatea de a respecta termenele de finalizare;
  • Cunoștințe bune de operare PC (MS Office);
  • Cunoștințe operare programe de contabilitate;
  • Limba germana constituie un avantaj;
  • Limba engleza – nivel mediu (conversational).

Descrierea jobului

  • Verificarea, contabilizarea si inregistrarea diverselor facturi primite de la furnizori ;
  • Verificarea, contabilizarea si inregistrarea deconturilor interne/externe;
  • Verificarea, prelucrarea si inregistrarea extraselor bancare;
  • Verificarea, prelucrarea si inregistrarea registrelor de casa aferente filialelor alocate;
  • Intocmirea, verificarea si contabilizarea diverselor facturi emise;
  • Efectueza alte inregistrari, verificari privitoare la contabilitatea operatiunilor de capital, contabilitatea imobilizarilor, contabilitatea stocurilor, contabilitatea tertilor, contabilitatea trezoreriei, contabilitatea cheltuielilor si a veniturilor, in functie de caz;
  • Verifica corectitudinea inregistrarilor efectuate , efectueaza verificari ale soldurilor conturilor si efectueaza reglari pe baza acestora;
  • Intocmirea si inregistrarea declaratiilor lunare/trimestriale/anuale ( INTRASTAT, Statistica, D394);
  • Suport pentru, SPV, RO-E-Factura, RO-E-Transport, SAF-T, D394 etc;
  • Informeaza pe cale ierarhica eventualele neconcordante, deficiente de intocmire, documente lipsa, documente de intocmit, documente de transmis suplimentar etc;
  • participarea la inchiderile lunare / trimestriale / anuale;
  • la nevoie efectueaza raportari/declaratii catre Agentia Nationala de Administrare Fiscala, Institutul National de Statistica, catre Administratia Fonului National pentru Mediu si catre alte Institutii ale statului;
  • la nevoie asigura suport de specialitate departamentelor societatii prin punerea la dispozitia acestora a documentelor , situatiilor si informatiilor solicitate;
  • Indosariaza documentele cu care lucreaza si raspunde de arhivarea lor fizica si electronica.
  • Participa activ la arhivarea documentelor cu care se lucreaza in departament, conform cu nomenclatorul arhivistic;
  • Participa activ la rezolvarea sarcinilor echipei;
  • Intocmeste diverse situatii solicitate pe cale ierarhica;
  • Duce la indeplinire tuturor sarcinile stabilite pe cale ierarhica.

Noi iti oferim un climat de lucru placut, conditii de angajare si perspective de viitor atragatoare, intr-o companie de mare succes.

Vrei sa te alaturi echipei noastre? Atunci trimite-ne CV-ul tau, cu mentionarea postului pentru care candidezi, la urmatoarea adresa de e-mail: office@NewYorker.de
Publicat 14 Mart. 2024 Reactualizat 11 Apr. 2024 Expiră 13 Apr. 2024