Gratis

Economist Senior/Economist

INTERTRADE GROUP LTD SRL BACAU
3 poziții

Candidatul Ideal

  • Studii superioare economice ( avantaj daca sunteti Expert Contabil/consultant fiscal/auditor sau aveti experinta in contabilitatea constructiilor/dezvoltarea imobiliara - senior Level);
  • Cunoștințe solide privind legislația contabilă și fiscală (calculul profitului impozabil, reglementări privind TVA, impozite locale, veniturile nerezidenților);
  • Cunostinte avansate in contabilizarea salariilor- avantaj ;
  • Cunostinte avansate de analiza financiara,
  • Experienta in domeniul financiar/contabilitate – 3-5 ani (5-8 ani pentru senior )
  • Operare PC - Microsoft Office – nivel avansat, operare rapida in excel;
  • Inițiativă și atitudine pozitivă;
  • Organizare si prioritizare;
  • Seriozitate si confidentialitate;
  • Atitudine proactiva, atenție distributivă, viteză de reacție;

Descrierea jobului

  • Întocmirea, înregistrarea și păstrarea la zi a documentelor financiar-contabile ale societății, în conformitate cu reglementările contabile și fiscale în vigoare și cu procedurile specifice companiei (achiziții, vânzări, casa, banca, stocuri, mijloace fixe și amortizări, impozite și taxe, deconturi);
  • Întocmirea declarațiilor fiscale (300, 100, 394, 390) și/sau alte declarații conform legilor fiscale;
  • Întocmirea situațiilor financiare anuale;
  • Elaborează situații, la solicitarea managementului, pe seama informațiilor din evidența financiar-contabilă;
  • Reprezintă compania în relațiile cu clienții;
  • Participă la lucrări premergătoare raportărilor către finanțatori, asociați, instituții ale statului și top management (ex. buget lunar, buget anual, cash flow, raport facturare, recuperabilitate, inventariere).
  • Asigura sprijin în realizarea controalelor efectuate de către autorităţile fiscale si a auditorilor interni, cu informaţiile şi rapoartele necesare controlului;
  • Urmareste respectarea principiilor contabile si ale evaluarii patrimoniului;
  • Participa la reconcilierea si inchideriea conturilor;
  • Inregistreaza/urmareste costurile cu salariile, analizeaza productivitatea muncii;
  • Urmareste circuitului documentelor si respectarea procedurilor de lucru ale unitatii;
  • Provizioneaza costurile contractuale;
Beneficii:
- Pachetul salarial va fi negociat direct in functie de experienta dumeavostra;
- Abonament medical privat;
- Bonusuri de performanta;
- Prime de Paște și Crăciun;
- Posibilitate avansare/ dezvoltare personala.

Publicat 15 Mart. 2024 Reactualizat 12 Apr. 2024 Expiră 14 Apr. 2024