ECONOMIST IN DEPARTAMENTUL CONTABILITATE

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Esti o persoana muncitoare si ambitioasa?
Daca raspunsul este da, Cersanit Romania este cel mai potrivit loc pentru tine!

Cerintele noastre :
Studii superioare finalizate, in domeniul economic (financiar-contabil);
Experienta in contabilitate minim 2 ani;
Cunostinte solide privind legislatia in vigoare în domeniul contabilitatii;
Cunostinte foarte bune de MS Office;
Abilitatea de a lucra cu termene limita;
Bune abilitățile de comunicare, organizare și prioritizare;
Abilitati de analiza si sinteza, atentie la detalii, foarte buna gestionare a timpului.
Persoana responsabila, punctuala, dinamica, orientata spre rezultate;
Constitue avantaj daca :
esti membru CECCAR;
ai cunostinte de limba engleza;
cunoaști programele de contabilitate SAP.

Descrierea jobului

Responsabilitatile tale :
Asiguri operatiunile financiar-contabile zilnice in concordanta cu legislatia in vigoare;
Aloci pe centre de cost tranzactiile si operatiunile contabile pe care le gestionezi;
Asiguri inregistrarea contabila a cheltuielilor si veniturilor in conformitate cu procedurile interne si respectand legislatia in vigoare, inclusiv inregistrare impozite si taxe;
Verifici TVA-ul si intocmesti notele contabile de inchidere TVA lunar;
Participi la intocmirea raportarilor semestriale si a situatiilor financiare anuale;
Verifici si pregatesti componentele pentru conturile contabile alocate;
Asiguri suport pentru intocmirea balantei de verificare, si a bilantului contabil;
Intocmesti diverse rapoarte financiare, utilizand date extrase din sistemul contabil si rapoarte operationale;
Iti insusesti si respecti politicile financiar- contabile si de control intern ale companiei precum si alte proceduri existente la nivelul companiei.
Raspunzi de tinerea corecta si la timp a evidentei contabile a conturilor de:
- decontari din operatii in curs de clarificare,
- avansurile de trezorerie pentru distributie,
- furnizori de imbobilizari, cheltuieli si venituri in avans pentru toate activitatile;
- produse finite, produse in curs de execuţie, semifabricate, diferente de pret la produse;
Verifici dovada livrarii bunurilor (CMR, aviz de insotire al marfii):
Intocmesti declaratia 394 – partea de livrari si declaratia 100;
Verifici documentatia si corectitudinea tranzactiilor privind mostrele si promotiile cu produse finite;
Raporteazi tranzactiile intercompany catre Grup.

Oferta noastra :
Oportunitate pentru dezvoltarea profesională și actualizarea continuă a cunostintelor;
Sistem de salarizare alcatuit din parte fixa si bonificatii in functie de indicatorii de performanta;
Tichete de masa;
Transport asigurat.

Cersanit Grup reprezinta una dintre cele mai importante companii producatoare si distribuitoare de finisaje si echipamente pentru baie: placi ceramice, obiecte sanitare, mobilier si accesorii pentru baie, cazi si cabine de dus, combinand stilul, confortul si solutiile functionale accesibile tuturor. Cersanit este un grup din Polonia, activ pe piata interna si internationala, cu fabrici si operatiuni de business in Europa ( Polonia, Rusia, Ucraina, Germania, Lituania, Letonia, Estonia, Republica Ceha, Slovacia, Ungaria, Romania, Bulgaria, Franța, Marea Britanie, Irlanda, Suedia și Danemarca ).

Obiectivul principal Cersanit este dezvoltarea unei organizatii economice paneuropene puternica, care sa ii permita sa isi mentina statutul de lider pe piata accesoriilor de baie, dar si pozitia unui expert de lider in domeniul placilor ceramice pentru pereti si podele, asigurand astfel stabilitate pe termen lung.

In Romania, grupul Cersanit a intrat pe piata in anul 2006 prin preluarea companiei locale Romanceram, investind sume importante in echipamente moderne, care permit in prezent producerea a peste 1 milion de piese anual doar in fabrica din Roman. La nivel national, Cersanit detine o unitate de productie de obiecte sanitare si teracota la Roman, o platforma logistica in Margineni (Bacau) - platforma de unde sunt servisati clientii companiei din tara si din regiune si un punct de lucru in Voluntari (Ilfov) de unde sunt coordonate operatiunile de marketing, vanzare si distributie din tara si in tarile din Europa de Sud ( Bulgaria, Romania, Ungaria, Balcani ).

Cersanit se caracterizeaza ca find o companie simpla, inovatoare si moderna, cu oameni ambitiosi in actiunile lor si mereu pregatiti pentru schimbari. Actionand intr-o lume in continua schimbare, compania este una matura, responsabila si preocupata de viitor.

Daca esti o persoana muncitoare, ambitioasa, cu spirit de echipa si iti doresti sa faci parte dintr-o companie inovatoare, atunci Cersanit este cel mai potrivit loc pentru tine!

Te asteptam sa ne cunoastem!

Pentru informaţii suplimentare puteţi accesa www.cersanit.ro

Adresa: Al. Plopilor, nr.10, Roman, Neamt;

Contact: 0372-334817; bru@cersanit.com

Publicat 11 oct. 2021 Expiră 10 nov. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos