Gratis

Dispecer Transport International - schimb de noapte

VOS LOGISTICS ROMANIA SRL

Candidatul Ideal

- Absolvent studii superioare - reprezinta un avantaj
- Experienta in dispecerat transport international minim 2-3 ani - avantaj
- Experienta profesionala anterioara nu este neaprat necesara - daca exista potential pt domeniu si profilul corespunde cerintelor postului
- Cunoasterea legistatiei si a normelor internationale cu privire la transporturi
- Cunoasterea limbii engleze - nivel avansat
- MS Office (Word, Excel, Outlook)
- Persoana organizata, orientata catre rezultat si performanta, cu bune abilitati de comunicare si negociere
- Persoana cu adaptabilitate, flexibilitate si rezistenta la stres, agila, cu atitudine proactiva si constructiva
- Persoana orientata spre rezolvarea problemelor, diponibila la deplasari cand necesitatile firmei o impun
- Abilitati de lucru in echipa si de luare a deciziilor, cunostinte de geografie

Descrierea jobului

- Instruirea, coordonarea si controlul soferilor in desfasurarea sarcinilor, furnizarea de informatii de incarcare si descarcare, informatii cu privire la ruta, taxe de drum, locatiile de parcare si spalare a autovehiculelor, precum si alte indicatii specifice fiecarei curse
- Cautarea de solutii pentru rezolvarea problemelor tehnice ce intervin la executia comenzii de transport si urmarirea realizarii inspectiilor tehnice periodice a camioanelor
- Mentinerea legaturii cu departamentul serviciu clienti, pentru realizarea in conditii optime a curselor si pentru rezolvarea discrepantelor
- Respectarea reglementarile legale privind perioadele de condus in politica de planificare si instruirea periodica a soferilor aflati in subordine cu privire la legislatiile specifice
- Optimizarea costurilor legate de transport (rute, taxe de drum, carburanti) si furnizarea de recomandari cu privire la cursele ineficiente;
- Planificarea in corelare cu cerintele clientului (ore de incarcare, ore de descarcare, echipament corespunzator)
- Optimizarea planificarii, pentru a reduce costurile si km in gol
- Colaborarea cu clientii interni (servicii clienti, departament vanzari)
- Organizarea rutelor, incluzand rezervari la vapor si tren (rute intermodale)
- Optimizarea planificarii pentru camioanele proprii si sub-contractori

Vos Logistics is an independent European logistics service provider, delivering a wide range of transport and customer specific logistics services. With a network of almost 30 group-owned locations, Vos Logistics is active throughout Europe and in the bulk and volume transport markets ranks among the largest road hauliers in Europe. With 1,850 employees, the company operates a modern fleet of 1,200 Euro IV and V vehicles, 2,500 loading units and 125,000 m2 of storage space. Within Logistics Services customer-specific logistics solutions are offered: from forwarding, warehousing and value added services and distribution to full supply chain solutions in which Vos Logistics assumes the management of its customers' goods flows in full or in part. The strength of the company lies in its combination of a Europe wide network, advanced IT systems and focus on quality and service.
Publicat 25 Mart. 2024 Reactualizat 22 Apr. 2024 Expiră 24 Apr. 2024