de ani Fără Frică...

Publicat 01 Mai 2019 | Expiră 01 Iun 2019

Director financiar

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Profilul psihologic:

  • Compatibilitate cu cultura şi valorile organizaţiei;
  • Centrare pe rezultate;
  • Iniţiativă;
  • Atenţie concentrată şi distributivă;
  • Implicare în muncă;
  • Dinamism;
  • Spirit practic
  • Rezistenţă la stres;
  • Atitudine pozitivă şi proactivă;
  • Abilităţi de organizare;
  • Abilităţi excepţionale de negociere;
  • Comunicare;
  • Asertivitate.

Descrierea jobului

Obiectivul postului:
Scopul postului este de a coordona într-o manieră eficientă bugetul, analiza financiară şi activităţile de previzionare pentru companie în scopul maximizării performanţelor afacerii.

Responsabilităţi:

  • Asigură profitabilitatea companiei.
  • Coordonează pregătirea bugetului anual, compară rezultatele cu ce fusese planificat şi recomandă o serie de ajustări în ceea ce priveşte bugetul companiei.
  • Coordonează cashflow-ul şi relaţiile bancare în vederea maximizării beneficiilor.
  • Coordonează analizele financiare şi recomandă o serie de măsuri specifice în vederea creşterii profitabilităţii.
  • Coordonează secţiunea de previzionare şi analiză în cadrul departamentului financiar-contabil pentru a oferi informaţii financiare corecte despre firmă către clienţii interni şi externi.
  • Pregăteşte toate rapoartele şi previziunile, solicitate de către investitori, asupra activităţii financiare a companiei.
  • Realizează săptămânal şi lunar, rapoarte financiare în conformitate cu criteriile stabilite.
  • Asistă departamentul vânzări în aspectele financiare care privesc contractele şi negocierile.
  • Oferă periodic (lunar, trimestrial, semestrial si anual) managerilor informaţii corecte despre situaţia financiară a companiei.
  • Acordă consultanţă tuturor managerilor companiei în toate aspectele financiar-contabile.
  • Realizează situaţii financiare pentru companie inclusiv cheltuielile actuale comparativ cu bugetul şi explicarea variaţiilor, TVA şi rapoarte fiscale.
  • Întocmeşte proceduri care să eficientizeze activitatea financiar-contabilă, le implementează şi se asigură de buna lor funcţionare, în vederea eficientizării activităţii;
  • Urmăreşte schimbările care intervin în legislaţie privind societățile comerciale, reglementările contabile şi fiscale;
  • Propune modalităţi de eficientizare a structurii actuale a costurilor companiei şi urmăreşte implementarea lor;
  • Negociază achizițiile la nivelul companiei din punct de vedere al condițiilor financiare.
  • Asigură saptamanal back-up-ul tuturor datelor financiar-contabile.
  • Asigură integritatea informaţiilor prevenind accesul neautorizat la informaţii prin măsuri de securitate adecvate.
  • Motivează angajaţii din subordine prin comunicări periodice şi prin evaluarea regulată a performanţelor lor.
  • Stabileşte şi administrează programe de instruire continuă având ca obiectiv creşterea profesională şi personală a angajaţilor din subordine.
  • Stabileşte şi administrează un program de recompense şi recunoaştere pentru subordonaţii săi.

Cerinţe:
  • Studii superioare într-un domeniu corespunător (economic/financiar);
  • Cunostinte aprofundate de legislatie in domeniul financiar;
  • Experienţă de minim 5 ani într-o poziţie similară;
  • Experienţă anterioară în management;
  • Experienţă în consultanţă financiară;
  • Cunoştinţe aprofundate de implementare ERP;
  • Noţiuni avansate de Project Management;
  • Excelente abilităţi de comunicare scrisă şi orală în română şi engleză;
  • Nivel avansat de utilizare a pachetului MS Office (Excel nivel avansat)
  • Gândire analitică şi sintetică;
  • Capacitatea de a respecta termenele;
  • Capacitate bună de evaluare, analiză, de luare a deciziilor la timp si de rezolvare a problemelor;
  • Uşurinţă, claritate și coerenţă în exprimare;
  • Abilitate de coordonare a mai multor proiecte şi responsabilităţi în paralel.

Mentor's is a head-hunting and direct search company specializing in management and sales positions.

Our business philosophy is focused on bringing results for our business partners. We aim at developing your business through profitable investment in strategic human resources.

Our values are: confidentiality, speed and profitability.

Your benefits: High quality recruitment (a very long guarantee) Selection process by assessment centre Business development by candidates’ project Counselling and coaching after employment

Your guarantee: 2 years for management positions 1 year for sales and specialists positions

Specialties Head-hunting, Recruitment and Selection, Executive Search

Expirat
Director financiar  -  Mentor's Search

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles