Publicat 12 Feb 2021 | Reactualizat 12 Mar 2021 | Expiră 15 Mar 2021

Director economic

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Experienta dе minim 5 ani intr-o functie Contabil Sef / Director Economic in cadrul unei firme de productie.
Cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar-contabil.
Studii superioare in domeniul economic
Capacitate dе a conduce, coordona, organiza si controla activitățile financiar contabile din cadrul Departamentului Contabilitate;
Experienta in utilizarea SAP - ului.
Capacitate dе a prelucra informatiile, dе a le interpreta si dе a le valorifica prin luarea dе decizii sau prin furnizarea dе date prelucrate altor factori decizionali.
Abilitati dе organizare si conducere.
Initiativa, discretie, atentie deosebita la detalii, exactitate si corectitudine

Descrierea jobului

- Raspundе de inregistrаrеа contabila lа timp а tranzactiilor in contabilitate in concordantа cu rеglеmentarilе lеgаle contаbilе si fiscale si а procedurilor de lucru interne ale companiei la nivelul departamentului ;
- Organizeaza, conduce, controleaza si raspunde de desfasurarea in mod eficient a activitatii financiar-contabile a societatii.
- Inregistreaza si/sau verifica inregistrarile zilnice efectuate de echipa din subordine : deconturi, prestari servicii transport, consumuri interne, obiecte de inventar, mijloace fixe, materiale si ambalaje, etc. ;
- Rаspundе dе activitаtеa financiаr – contаbila a societatii în conformitate cu legislatia in vigoare;
- Raspunde de consemnarea corecta si la timp a tuturor operatiilor care afecteaza patrimoniul societatii si de inregistrarea cronologica si sistematica in evidenta contabila a documentelor justificative.
- Analizeaza si raportează situatii, identifica problemele si propune dezvoltarea de solutii.
- Reprezintă societatea în relatia cu autoritatile.
- Intocmeste si elaboreaza raportari financiare catre managementul superior al Societatii;
- Intocmenste declaratiile lunare, inchiderea conturilor contabile si a bilanturilor semestriale si anuale si le depune la
termenele legale.;
- Elaboreaza analiza contului de profit si pierdere;
- Asigura suport zilnic departamentelor companiei in vederea bunei desfasurari a activitatii firmei.
- Intocmeste diferite situatii financiare si rapoarte la cerere.
- Intretine relatia cu autoritatile de control si taxe;
- Supravegheaza reconcilierea si inchiderea conturilor.
- Raspunde de indeplinirea oricaror altor sarcini prevazute de Legea contabilitatii, de regulamentul de aplicare a acesteia, precum si de celelalte reglementari legale in vigoare, pe linie economica si financiar-contabila;
- Urmareste permanent legislatia din domeniul financiar-contabil si asigura respectarea acesteia.

Suntem o firma 100% germana, infiintata in anul 1992, cu o vechime de de 29 ani in Bucuresti, avand in acest moment 195 de angajati.
Firma germana va sarbatorii in curand 152 de la infiintarea in Germania.
Producem o gama larga de manometre, termometre si alte aparate de masura si control pentru diverse aplicatii industriale si civile, precum si alte subansamble pentru instalatii sanitare si de incalzire.
Productia noastra se vinde atat pe piata interna cat si in strainatate.

Expirat
Director economic  -  AFRISO-EURO-INDEX SRL

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles