Gratis

Director Economic Remat Salaj

SC Rematinvest SRL

Candidatul Ideal

DIRECTOR ECONOMIC REMAT SALAJ
Cerinte:
  • Absolvent invatamant superior economic de specialitate;
  • Expert Contabil acreditat CECCAR;
  • Experienta minim 3 ani intr-o pozitie similara si in domeniul financiar-contabil;
  • Cunostinte temeinice in ceea ce priveste sistemul organizatoric si financiar-contabil;
  • Cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar-contabil;
  • Cunostinte utilizare sisteme de tip ERP;
  • Cunostinte de limba engleza;
  • Experienta in domeniul de productie constituie un avantaj;
  • Abilitati bune de comunicare si de rezolvare a problemelor;
  • Actualizarea permanenta a cunostintelor potrivit reglementarilor fiscale si contabile in vigoare;
  • Capacitatea de a lucra individual, grad ridicat de precizie, credibilitate, flexibilitate, conceptie sistemica;
  • Persoana etica, analitica si atenta la detalii, orientata spre obiective si respectarea termenelor.

Descrierea jobului

Atributii si responsabilitati:
  • Organizeaza, indruma, conduce, controleaza si raspunde de desfasurarea in mod eficient a activitatii financiar-contabile a societatii in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
  • Organizeaza si coordoneaza contabilitatea operatiilor de capital, contabilitatea imobilizarilor, contabilitatea stocurilor, contabilitatea tertilor, contabilitatea trezoreriei, contabilitatea cheltuielilor, veniturilor si rezultatelor, contabilitatea angajamentelor si altor elemente patrimoniale, contabilitatea de gestiune in conformitate cu legislatia in vigoare;
  • Asigura si raspunde de indeplinirea la termen a obligatiilor societatii fata de bugetul statului si terti in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
  • Supravegheaza reconcilierea si inchiderea conturilor; verifica jurnalele de vanzari si cumparari si balanta lunara;
  • Urmareste inregistrarea cronologica si sistematica in contabilitate a tuturor operatiilor patrimoniale;
  • Raspunde de intocmirea si depunerea in termenele legale a tuturor declaratiilor de impozite si taxe (declaratii TVA, impozit pe profit etc) si a situatiilor financiare semestriale si anuale;
  • Intocmeste rapoartele solicitate de conducerea societatii;
  • Efectueaza periodic analiza financiar contabila a companiei, o prezinta administratorului/ directorului general si respectiv AGA;
  • Analizeaza indicatorii de afaceri si sprijina departamentele firmei in analiza indicatorilor proprii;
  • Intocmeste si urmareste realizarea bugetului;
  • Asigura cash-flow-ului companiei;
  • Gestioneaza intregul proces de obtinere a facilitatilor de credit;
  • Mentine relatia companiei cu bancile, ANAF si alte institutii financiare;
Beneficii:
  • Pachet salarial atractiv in functie de experienta
  • Bonusuri de performante
  • Prime de Sarbatori
  • Tichete de masa
  • Decontare transport
  • Oportunitatea de dezvoltare profesionala;

REMATINVEST este unul dintre cei mai mari procesatori de materiale reciclabile din Romania, avand in prezent 13 centre de procesare si numeroase puncte de colectare pe tot teritoriul Romaniei. Domeniul principal de activitate este colectarea, prelucrarea si comertul cu fier vechi, metale neferoase (cupru, aluminiu, alama, plumb, etc.) si hartie. Activitatea de reciclare a deseurilor ofera surse alternative de materii prime si contribuie la reducerea presiunii poluante asupra mediului inconjurator. La nivel mondial, fiecare a doua tona de otel produsa se obtine din fier vechi, in Statele Unite ponderea fiind chiar de 2 tone din 3.
Publicat 1 Mai 2024 Reactualizat 21 Mai 2024 Expiră 31 Mai 2024