Gratis

CONTABIL SEF - BUCURESTI

SC SOLVE & PERFORM SRL

Candidatul Ideal

  • are studii superioare, profil Finanțe-Contabilitate;
  • are minimum 10 ani experiență în specialitate și minimum 3 ani pe un post similar;
  • este la curent cu modificările legislative financiar-contabile;
  • este capabil sa se adapteze la schimbări, dornic să învețe constant;
  • cunoaște limba germană - avansat (obligatoriu);
  • cunoaște limba engleză la nivel avansat;
  • are experiență în domeniul retail - reprezintă un avantaj.
CUNOȘTINȚE NECESARE:
  • utilizare programe de contabilitate (SAP constituie un avantaj);
  • cunoștințe solide de contabilitate;
  • cunoștințe solide de legislație financiar-contabilă;
  • cunoștințe de operare MS Office;
  • proceduri de gestiune.
APTITUDINI ȘI DEPRINDERI NECESARE:
  • Gândire analitică si sintetică;
  • Aptitudini de comunicare;
  • Planificare și organizare a operațiilor și activităților;
  • Atitudine proactivă;
  • Inițiativă;
  • Spirit organizatoric;
  • Capacitate de a evalua și a lua decizii;
  • Capacitate de a lucra cu oamenii;
  • Rezistență la stres.

Descrierea jobului

În numele clientului nostru, unul dintre cei mai mari retaileri de produse și echipamente sport din România care oferă românilor ︁︀​︂︃︃​︇︁​︆︄produse aparținând a peste 40 de branduri internaționale si marca proprie în aproape 50 de magazine în toate orașele mari din țară, căutăm CONTABIL ȘEF:
  • subordonat Directorului Financiar;
  • are în subordine departamentul de contabilitate;
  • colaborează cu managerii celorlalte departamente și cu departamentele specializate din grup.
ATRIBUȚII PRINCIPALE (și sarcini aferente):
1. Asigură respectarea Legii Contabilității la nivel de companie
  • Asigură întocmirea documentelor justificative privind operațiile contabile;
  • Urmărește înregistrarea cronologică și sistematică în contabilitate a tuturor operațiilor patrimoniale, cu respectarea termenelor legale și ale grupului;
  • Exercită controlul preventiv privind legalitatea operațiunilor;
  • Asigură controlul înregistrărilor contabile, procedeele de prelucrare a datelor și exactitatea acestora;
  • Organizează păstrarea documentelor justificative, a registrelor și bilanțurilor contabile;
  • Colaboreaza cu consultanții fiscali și este la curent cu modificările legislative contabile și fiscale.
2. Participă la elaborarea sistemului general de evidenta contabilă
  • Stabilește, împreună cu colegii de la grup, planul de conturi și asigură implementarea acestuia;
  • Stabilește monografia contabilă privind înregistrarea operațiunilor patrimoniale;
  • Stabilește proceduri de lucru specifice care să asigure evidența contabilă;
  • Stabilește, împreună cu colegii de la grup, principiile de organizare ale sistemului informațional contabil.
3. Raportează rezultatele economice ale firmei
  • Asigură întocmirea registrelor contabile în conformitate cu legislația în vigoare;
  • Întocmește, depune și este responsabil pentru corectitudinea tuturor raportarilor destinate Administratiei Financiare și de control, bancare, statistice (declarații lunare, trimestriale, anuale);
  • Întocmește rapoartele solicitate de grup și asigură respectarea termenelor cerute;
  • Întocmește situațiile financiare anuale și bianual:
  • Prezintă Directorului Financiar rapoarte conținând rezultate financiar-contabile.

4. Organizează și coordoneaza activitatea echipei din subordine
  • Stabilește sarcinile contabililor din subordine si prioritățile în executarea acestor sarcini;
  • Participă la programele de elaborare și actualizare a fiselor de post ale salariaților din subordine;
  • Evaluează periodic activitatea salariaților din subordine;
  • Negociază și conciliază situațiile conflictuale apărute în relațiile interpersonale;
  • Propune recompensarea/sancționarea personalului din subordine conform normativelor interne;
  • Aprobă planificarea concediilor de odihnă pentru angajații din subordine;
  • Asigură respectarea normelor interne de funcționare de către personalul din subordine.

Salariu, mod de lucru și locație:
Beneficiile și toate bonusurile se discută la interviu.
- Ore de muncă flexibile: programul începe între orele 7:00-9:00 de luni pana vineri și se termină între orele 16:00-18:00 (luni-joi) și 13:30 – 15:30 (vineri);
- Posibilitatea de work from home (1 zi/săptămână la alegere: marți, miercuri sau joi, în funcție de volumul de muncă);
- Salariul net este stabilit în funcție de ceea ce vei aduce concret ca abilități, caracter și experiență;
- Bonuri de masă;
- Locația companiei se află în zona Piața Presei Libere.

Compania noastra este o companie antreprenoriala românească care si-a inceput activitatea cu recrutarea de cadre didactice pentru învățământul privat din Romania. Da, îi am fost primii! Apoi am extins activitatea către recrutarea non-educațională din 2009 și iata-ne 12 ani mai tarziu lucrând cu domenii precum retail, productie, servicii financiare, energie regenerabila și am putea

Pentru ca în recrutare si selectie oamenii îți intră în viața pentru scurt timp și apoi pleaca, compania noastra a adăugat din 2009 și divizia de training. Ca sa ii avem mai mult timp alaturi de noi, am deschis Traininguri pentru angajatii din companii, traininguri în care accentul cade intai pe dezvoltarea personală care să susțină activitatea profesională. Deci, organizăm traininguri de management și leadership, comunicare relațională, dezvoltare de echipa, managementul timpului, al schimbării, al stresului etc.

Pentru voi, cei care aplicați la posturile noastre, avem promisiunea unui răspuns în maximum 48 de ore de la interviul cu noi, sinceritatea totală față de voi cand va prezentam postul, asa cum il stim la rândul nostru. Va vom spune dacă postul este sub pregătirea voastră, dacă puteti obtine mai multi bani, dacă nu sunteți încă pregătiți, în viziunea noastră, pentru acel post și tot așa.

Va asteptam, deci, să ne cunoaștem în primul rând!

Publicat 21 Mai 2024 Reactualizat 21 Mai 2024 Expiră 20 Iun. 2024