Publicat 13 Oct 2016 | Expiră 14 Nov 2016

DIRECTOR DE PROGRAME

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Directorul de program trebuie să posede următoarele cunoştinţe necesare practicării ocupaţiei:
- aspect placut ( cv cu poza) :
- cunoştinţe avansate de operare PC;
- cunoşterea unei limbi de circulaţie internaţională (de preferinţă limba engleză si/ sau germana );
- managementul proiectelor: stabilirea obiectivelor, lucru în echipă, managementul
timpului, managementul resurselor umane;
- concepte şi principii de bază din domeniul comunicării şi relaţiilor publice;
- teoria şi practica managementului strategic şi organizaţional: planificare, monitorizare,
evaluare şi raportare;
- cunoştinţe de bază în domeniul managementului financiar;
- elaborarea strategiilor de dezvoltare, managementul calităţii;
- elemente de marketing;

Directorul de program are o bună capacitate de analiză şi sinteză, este un bun mediator, atât în
relaţiile interpersonale cât şi în ceea ce înseamnă comunicarea instituţională. Utilizează metode
şi tehnici de prezentare din domeniul IT&C, bun comunicator în relaţiile interpersonale, este
deschis, cooperează uşor, formează şi conduce echipe; are o bună orientare în medii
profesionale şi sociale dintre cele mai diverse; directorul de program, posedă calităţi empatice
şi are putere de convingere, este un bun negociator, are rezistenţă la stres şi putere de muncă,
adoptă decizii în timp util, chiar sub presiunea timpului sau a volumului mare de muncă.
Directorul de programe conduce departamentul de programe din organizatie.

Descrierea jobului

Directorul de program desfăşoară următoarele activităţi:
- coordonează activitatea departamentului programe din instituţii publice, societăţi
comerciale, organizaţii non-profit etc.;
- coordonează procesele de culegere şi analiză a datelor şi informaţiilor ce pot determina
dezvoltarea strategică şi operaţională a organizaţiei;
- analizează oportunităţile de dezvoltarea organizaţiei în care
lucrează.
- colectează, sintetizează, analizează şi elaborează rapoarte privind derularea
programelor şi proiectelor aflate în plină desfăşurare;
- stabileşte criterii măsurabile în funcţie de care organizează şi verifică activitatea din
departament;
- coordonează proiectarea şi implementarea activităţilor de dezvoltare strategică a
departamentului, respectiv a instituţiei;
- se preocupă de înţelegerea în profunzime a activităţilor din organizaţie;
- coordonează activitatea personalului aflat în subordine;
- reprezintă departamentul în relaţia cu finanţatorii şi beneficiarii programelor sau
proiectelor aflate în curs de implementare;
- stabileşte modalităţile de selectare şi pregătire profesională pentru personalul din
departamentul programe.

Institutul Roman de Supervizare si Formare Profesionala in Psihologie (IRSFPI)este o organizatie profesionala, non-guvernamentala care activeaza in domeniul psihologiei si psihoterapiei cognitiv comportamentala, acreditata de Colegiul Psihologilor din Romania si Asociatia Europeana EPFA.Institutul Roman de Supervizare si Formare Profesionala in Psihologie isi desfasoara activitatea in acord cu normele Asociatiei Europene de Psihoterapie (EAP), Consiliului Mondial de Psihoterapie (WAP), Colegiul Psihologilor din Romania (CPR), Colegiul Medicilor din Romania si Federatia Romana de Psihoterapie (FRP).

Expirat
DIRECTOR DE PROGRAME  -  INSTITUTUL ROMAN DE SUPERVIZARE SI FORMARE PROFESIONALA IN PSIHOLOGIE

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles