Gratis

Credit Collection Specialist with German

IRON MOUNTAIN

Candidatul Ideal

The Credit Collection Specialist is a key member of the Finance Shared Services team, who will optimize cash inflows and resolution of invoice queries/disputes, carrying out the collection of accounts receivable and monitor accounts receivable until they are cleared.

What You Will Bring Into The Role
  • German language level C1 or above.
  • English language level B2 or above.
  • Ability to perform under pressure and meet tight deadlines.
  • Good command of standard and company IT tools.
  • Good knowledge of dunning process.
  • Excellent written and verbal skills, with a professional telephone manner.
  • Analyze with rigor the customer ledger, including over several periods.
  • Know the group rules for provisions in order to target reminder actions.
  • Good organisational and time management skills with the ability to deal with multiple demands on time and resource.
  • Experience within a large-value commercial Credit Control environment.
  • Proven track record in chasing historical debt and resolving problem debt in a timely manner.
  • Experience in collection and management of Commercial or Corporate level customer accounts.

Descrierea jobului

What You Will Do
  • Carry out reminder actions (telephone, dunning letters, etc.) according to weekly objectives and maintain accurate and up to date customer details and account records for the allocated portfolio of customers.
  • Effective use of Oracle Advanced Collection Module and other tools available to ensure prompt and efficient resolution of invoice queries and disputes which lead to payments being received in a timely manner.
  • Work with the Credit Control Team Leader on more complex disputes which may lead to escalation to the Disputes Resolution Team.
  • Successful achievement of all cash collection, invoice query and other targets set by the Credit Manager.
  • Provision of all required data for daily, monthly, internal and external reporting requirements to Credit Manager as per timetable agreed.
  • Build and maintain effective and productive relationships with internal and external customers.
  • Identify opportunities for continuous process improvement and work with the Credit Manager to implement new processes and procedures.
  • Be a flexible member of the team & support other members of the department with their work activities when required.

What We Offer
  • Be part of an ever evolving global organization focused on transformation and innovation.
  • A support system where you have a safe place to voice your opinion, share feedback, and be your true authentic self.
  • Global connectivity to learn from 26,000+ teammates across 52 countries.
  • Be part of a winning team who embrace diversity, inclusion, and our differences.
  • Competitive Total Reward offerings to support your career at Iron Mountain, family, personal wellness, financial wellbeing.
  • The possibility of working from home, or from our office in Cluj-Napoca.

Iron Mountain ajută organizaţiile din toată lumea să reducă deficienţele, riscurile şi costurile asociate cu administrarea informaţiilor pe suport fizic şi digital ale acestora.
Soluţiile noastre de administrare a informaţiilor vor permite companiei sau organizaţiei dvs. să protejeze şi să-şi optimizeze informaţiile, să asigure recuperarea datelor şi conformitatea legală folosind informaţiile curente.
Fondată în 1951, Iron Mountain administrează miliarde de informaţii valoroase, inclusiv documente de afaceri, fişiere electronice, date medicale, e-mailuri şi alte tipuri de date, pentru organizaţii din toată lumea.
Organizaţii din toate industriile majore şi de toate mărimile.

În prezent protejăm şi oferim acces la peste 12 milioane de metri cubi de documente pe suport de hârtie, 10 miliarde de e-mailuri, 65 de milioane de benzi magnetice pentru copii de siguranţă de pe computer, 2,5 de milioane de PC-uri şi 20.000 de servere şi lista creşte rapid.

Noi stocăm în siguranţă unele dintre cele mai valoroase artefacte istorice ale lumii, comori culturale, documente de afaceri şi documente medicale. Pentru a proteja şi a interpreta în mod adecvat aceste informaţii, avem la dispoziţie 21.000 de profesionişti în toată lumea şi menţinem o infrastructură de neegalat care include peste 1000 de depozite, 10 centre de date şi 3500 de vehicule.

Experienţa, cunoştinţele şi reputaţia noastră in domeniu, datorită stadardelor riguroase de securitate, face ca noi să fim unul dintre liderii mondiali în furnizarea de:

Stocare şi administrare a documentelor
Protecţie şi recuperare a datelor
Distrugere confidenţiala a informaţiilor
Lucrăm continuu pentru a ne asigura că partenerii noştri beneficiază la maxim de informaţiile lor, reducând, în acelaşi timp, costurile şi riscurile asociate cu stocarea şi protejarea acestora.
Publicat 11 Apr. 2024 Reactualizat 29 Apr. 2024 Expiră 11 Mai 2024