Contract and Corporate Law Specialist

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Who are we looking for - Requirements:
  • Bachelor’s degree in Law with strong academic performance
  • Very good knowledge of Romanian and EU Law
  • At least 5 years of work experience as a legal advisor or lawyer
  • Experience in a multinational company is an asset
  • Very good knowledge of English (legal terminology included)
  • Knowledge of MS Word, Excel, PowerPoint, Outlook
  • Strong ethics and integrity
  • Great analytical skills
  • Excellent communication and interpersonal skills
  • Ability to work efficiently both individually and as part of a team
  • Good planning, organizing, and prioritization skills and attention to details
  • A curious, proactive, open-minded individual

Descrierea jobului

Local applicants are welcome.
Location: Bucharest, Romania
Department: Legal
Reporting to: Legal Director

What this position is about – Purpose:

As a Contract and Corporate Law Specialist, you will provide legal support to JTI Romania management and departments on diverse legal matters.
You will handle a large array of domestic and international contracts, you’ll ensure the ongoing management of the company’s contract policy, and you’ll be working on a broad variety of corporate law and corporate governance matters and projects.
This position offers you a great opportunity to take responsibility for a wide scope of different and important legal matters in a multinational company and develop your expertise further.

What will you do – Responsibilities:
  • Prepare, review and assist the internal clients in the negotiation of contracts, addenda, annexes, legal notices, ensuring that they all comply with the legal provisions and internal policies and protect and achieve the company’s rights and interests
  • Prepare, amend, update, standardize template contracts, responding to the above-mentioned requisites
  • Provide consistent, timely, business-oriented contract-related legal advice, identifying, informing on, evaluating, and addressing the areas of risk
  • Manage the contract policy (review, update, implementation, audits) and ensure that the dedicated application is used in line with the contract policy
  • Handle corporate and administrative matters, ensuring corporate law and corporate governance compliance (prepare, update, manage various corporate documents, organize shareholders/board meetings, acting as technical secretary, liaise with the public notary, Trade Registry/other authorities)
  • Legal research on relevant topics of general or specific interest for the tobacco industry
  • Provide accurate and timely reports to internal stakeholders on legislative updates

JTI Romania este membră a Japan Tobacco International, important producător internațional de tutun cu peste 44.000 de angajați, în 130 de țări, având sediul central în Geneva, Elveția.

JTI și-a început activitatea în România în 1993 (ca R.J. Reynolds), și a fost una dintre primele companii multinaționale care a investit pe plan local. De atunci, am continuat să investim în oameni, în mărci și în fabrica din București, recunoscută în grupul JTI pentru eficiență și excelența în execuție. Circa 70% din producția fabricii merge la export.

Avem peste 1.200 angajați în sediul central, în unitatea de producție și în cele peste 30 de birouri de vânzări din toată țara.

Transformăm tutunul brut în țigarete de calitate, destinate celor mai exigente gusturi. Producem și vindem unele dintre cele mai cunoscute branduri la nivel local.

JTI este certificată Top Employer Romania, Europa și Global 2020. Pe lângă certificarea globala obținută pentru al șaptelea an consecutiv, JTI a fost, de asemenea, certificat ca angajator de top Nr. 1 pentru Orientul Mijlociu, Europa si regiunile Asia Pacific.

Această certificare evidențiază condițiile excelente de angajare ale JTI și cele mai bune practici în domeniul resurselor umane, evaluate de Top Employers Institute.

Succesul în afaceri ne-a ajutat să construim o relație solidă cu comunitatea locală. Susținem cele mai prestigioase evenimente și instituții culturale pentru că noi, la JTI, avem convingerea că succesul trebuie împărtășit. Avem privilegiul de a face parte din viața socială și culturală a țării și privim această implicare ca pe o datorie care ne face cinste.

Compania este partener al FITS, TIFF, SoNoRo, al turneelor naționale de muzică clasică și sponsorul oficial al „Gigi Căciuleanu România Dance Company”. JTI susține Grădina Japoneză din Parcul Herăstrău, Casa de Ceai din Muzeul Național de Artă și Centrul de Studii Româno-Japoneze. „Întâlnirile JTI”, eveniment anual lansat în 2000, a devenit un brand cultural național în dansul contemporan.

JTI susține, de asemenea, din anul 2000, Bursele JTI pentru jurnaliști.

Programul Seniorii JTI, lansat în 1998, este dedicat persoanelor în vârstă, compania susținând și proiecte sociale în toată țara.

For more information, visit www.jti.com .

Publicat 25 ian. 2022 Reactualizat 24 feb. 2022 Expiră 24 feb. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos