Gratis

Contabil Senior

INTERSPORT ROMANIA

Candidatul Ideal

Intersport România este în căutarea unui profesionist cu experiență relevanță pentru a se alătura echipei noastre dinamice. Dacă aveți o expertiză solidă în domeniul contabilității, managementului financiar și sunteți dedicat îmbunătățirii proceselor va invităm să aplicați.

În poziția de Contabil Senior, veți avea responsabilitatea gestionării cu precizie și eficiență a tranzacțiilor financiare și a raportărilor din cadrul organizației noastre.

Calificări și competențe necesare:
  • Studii superioare economice;
  • Minim 5 ani de experiență în contabilitate/ finanțe și cel puţin 2 ani într-o poziție de senior sau de supervizare.
  • Cunoștințe de contabilitate și legislație economică.
  • Experiență în Microsoft Excel și software de contabilitate; experiența cu sistemele ERP reprezintă avantaj
  • Abilități excelente de analiză și rezolvare a problemelor, cu capacitatea de a interpreta datele financiare și de a oferi soluții eficiente.
  • Abilități excelente de comunicare și interrelaționare la toate nivelurile organizației.
  • Atenție la detalii cu un nivel ridicat de acuratețe și integritate în raportarea financiară.
  • Abilitatea de a lucra independent și de a prioritiza sarcinile într-un mediu dinamic.
  • Cunoașterea limbii engleze – scris și vorbit.
  • Pasiunea pentru sport și experiență anterioară în industria de retail reprezintă un avantaj.

Descrierea jobului

Raportare financiară:
  • Pregătirea și analiza declarațiilor fiscale conform legislației contabile/ fiscale ,asigurând acuratețea și conformitatea cu cerințele reglementărilor din domeniu.
  • Verificarea și înregistrarea în contabilitate a tranzacțiilor de închidere lunară.
  • Monitorizarea angajamentelor contractuale cu partenerii și înregistrarea acestora în bazele de date ale companiei.
  • Verificarea, corectarea și transmiterea facturilor în sistemul ANAF.
Conformitate fiscală:
  • Asigurarea conformității declarațiilor trimise către ANAF în acord cu legislația și reglementările fiscale românești.
Controale interne:
  • Asigurarea implementarii și respectării procedurilor de control intern, pentru a proteja activele companiei și pentru a asigura integritatea datelor financiare.
Suport pentru audit:
  • Comunicarea promptă cu auditorii externi în timpul auditurilor anuale, furnizând documentația și explicațiile necesare, pentru a facilita procesul de audit.
Conducerea echipei:
  • Îndrumarea personalul contabil junior, oferind sprijin atât în activitățile curente, cât și în dezvoltarea profesională.
Managementul sistemului ERP:
  • Utilizarea sistemelor de software interne (SAP, LS Retail) pentru înregistrările contabile și pentru a genera rapoarte financiare.

INTERSPORT ROMÂNIA este o companie subsidiară Grupului Fourlis și este administrată local de către SC GENCO TRADE SRL.Cu peste 5500 de magazine în 44 de țări, INTERSPORT deține poziția de lider pe piață de retail de articole și echipamente sportive.
Primul magazin a fost deschis în Piață Unirii, în București, pe 11 Mai 2004 și a fost primul magazin de o asemenea mărime și concept care s-a deschis în România.
În prezent, sunt 33 de magazine INTERSPORT în România – șapte în București (Mall Vitan, Centrul comercial Băneasa Shopping City, Grand Arena Mall Berceni, AFI Palace Cotroceni, Promenadă Mall, Mega Mall, Park Lake), două magazine în Constanța (Centrul comercial TOM și MARITIMO Shopping Center), două magazine în Iași (Iulius Mall și Palas Mall), două magazine în Ploiești (Afi Palace și Shopping City), două magazine în Timișoara (Iulius Mall și Shopping City) și câte unul în: Bacău, Baia Mare, Brașov, Buzău, Cluj, Craiova, Focșani, Piatră Neamț, Pitești, Suceava, Oradea, Râmnicu Vâlcea, Târgu Mureș, Târgoviște și Voluntari (Lemon Park).
Misiunea INTERSPORT este de a ne asigura că oamenii găsesc în magazinele noastre un adevărat expert în sporturi locale.
ADN-ul nostru: the beating heart of sport se bazează pe entuziasmul sportiv și mai ales pe prezența locală.
Oriunde inima sportului este vie și bate, acolo ne veți găși. Indiferent dacă vorbim despre cel mai îndepărtat cartier al orașului sau cele mai nou apărute comunități sportive din mediul online.

INTERSPORT. INIMA SPORTULUI.
Publicat 13 Mart. 2024 Reactualizat 10 Apr. 2024 Expiră 12 Apr. 2024