Contabil senior

CONFIDENTIAL - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Alăturați-vă unei echipe entuziaste de profesioniști ce activează in domeniul dezvoltărilor imobiliare de peste 15 ani. În prezent, căutăm un contabil experimentat care să se alăture echipei noastre. Experiența relevanta in domeniul imobiliar/construcțiilor constituie un important avantaj. Acest rol constituie o oportunitate excelentă pentru persoanele motivate, capabile să lucreze independent și orientate spre rezultate, fiind o poziție cu expunere importanta în cadrul organizației.

Abilitați si calificări:
  • Studii superioare in domeniul economic
  • >7 ani experiență in contabilitate
  • Cunoștințe solide de contabilitate, financiare, bugetare, fiscalitate locala
  • Cunostinte excelente de Microsoft Office (Word, Excel)
  • Cunostinte de limbă engleză (nivel intermediar/avansat)
Competente personale:
  • Acuratețe și atenție la detalii
  • Capabil să se adapteze la situații noi și să aplice cunoștințele pentru a rezolva probleme
  • Bune abilități de comunicare
  • Aptitudini organizatorice

Descrierea jobului

Responsabilități:

Organizare activitate de gestiune contabila si evidenta contabila

Dezvoltarea unui sistem de raportare si monitorizare in timp real:
  • Urmărire venituri si cheltuielile;
  • Înregistrare tranzacții zilnice;
  • Gestiune zilnica a datoriilor și creanțelor;
  • Emitere facturi; Verificare documente și urmărirea relației cu furnizorii și alți parteneri de afaceri;
  • Dezvoltarea procedurilor financiar contabile de inregistrare si raportare a elementelor importante de bilant si cont de profit si pierderi (angajamente, provizioane…)
Raportarea corecta si la termen a raportarilor lunare, trimestriale si anuale
  • Efectuare reconcilieri lunare pentru toate conturile;
  • Înregistrări de închidere de sfârșit de lună și pregătire bilanț de verificare lunar;
  • Întocmire bilanțuri și situații financiare anuale și semestriale;
  • Verificare și semnare declarații fiscale, balanța și bilanț contabil, a diverselor situații financiare semestriale/anuale și se asigură de depunerea lor în termenul și temeiul legilor în vigoare;
Respectarea si monitorizarea tuturor aspectelor legale si fiscale relevante
  • Menținerea registrelor fiscale si al altor documente necesare;
  • Contabilitate TVA si întocmirea declarațiilor de TVA;
  • Calcul obligații privind impozitul pe venit/profit și pregătiți declarații fiscale;
  • Calcul si urmărire taxe locale pe proprietate;
Reprezintă departamentul financiar - contabil al organizației în cadrul grupului, dar și în relația cu terții;

Reprezintă societatea în relația cu autoritățile relevante, inclusiv in cazul controalelor financiare;
Publicat 9 mai 2022 Reactualizat 23 mai 2022 Expiră 8 iun. 2022