Publicat 22 Feb 2019 | Reactualizat 25 Feb 2019 | Expiră 25 Mar 2019

Consilier juridic

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

- Studii superioare juridice, absolvite;
- Experienta de minimum 3 ani in activitatea juridica, preferabil in domeniul asigurarilor-reasigurarilor;
- Fara fapte inscrise in cazierul judiciar;
- Limba engleza foarte bine (obligatoriu).

Descrierea jobului

- Asigura, pe baza de delegatie emisa de catre conducerea societatii, reprezentarea intereselor acesteia in fata diverselor institutii publice si/sau private, precum si a altor persoane fizice si juridice: notari publici, Registrul Comertului, Autoritatea de Supraveghere Financiara, Monitorul Oficial, primarii, instante judecatoresti etc.;
- Intocmeste acte de natura procesuala: cereri de chemare in judecata, intampinari, cereri reconventionale, cereri de declarare a cailor ordinare si extraordinare de atac impotriva acestora, interogatorii si raspunsuri la interogatorii, concluzii, note scrise, etc;
- Analizeaza si avizeaza dosarele de dauna din punct de vedere legal, in limita de competenta acordata;
- Redacteaza opinii juridice /puncte de vedere cu privire la aspectele legale ce privesc activitatea societatii;
- Intocmeste raspunsuri din punct de vedere juridic la adrese si sesizari inregistrate la sediul societatii;
- Intocmeste documentatia privind obtinerea de avize, autorizatii, licente si orice alt document necesar desfasurarii activitatii societatii conform legislatiei in vigoare;
- Acorda avizul juridic de legalitate pe conditii de asigurare si alte documente si formulare de asigurare;
- Intocmeste orice situatii/raportari catre ASF privind litigiile, precum si orice alte situatii/rapoarte solicitate de seful ierarhic, privind evolutia activitatii juridice;
- Asigura suportul juridic tuturor serviciilor societatii;
- Participa, atunci cind prezenta sa este solicitata de catre conducere, la negocieri, pentru rezolvarea pe cale amiabila a unor situatii potential litigioase, de orice natura;
- Avizeaza legalitatea contractelor, conventiilor, acordurilor, protocoalelor, incheiate de catre societate.

Ce oferim:
- Pachet salariat atractiv;
- O cariera de succes in cadrul unei companii in dezvoltare care incurajeaza si stimuleaza profesionalismul si performanta;
- O echipa de management deschisa ideilor creative si concentrata pe dezvoltarea profesionala a angajatilor.

Va rugam sa trimiteti CV si scrisoare de intentie, pe adresa : hr@asitokapital.ro
Vor fi contactati numai candidatii care corespund profilului nostru de cerinte.

Descrierea companiei

Asito Kapital - Companie de Asigurare-Reasigurare

Expirat
Consilier juridic  -  Asito Kapital SA

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles