Publicat 11 Ian 2017 | Reactualizat 18 Ian 2017 | Expiră 11 Feb 2017

Consilier Juridic Executare Silita_Cluj-Napoca/ Baia-Mare

1 post

Criterii de selecție

  • Peste 3 ani experiență în Banci, Juridic

Candidatul ideal

Profilul candidatului:

Studii superioare - juridice;
Experienta mininma de 3 ani pe o pozitie similara, din care 2 ani in birouri executori judecatoresti/ institutii financiare/ birouri de avocatura cu experienta in recuperarea creantelor prin executare silita;
Detinere permis de conducere categoria B;
Disponibilitate de a calatori;
Cunostinte de limba engleza -nivel mediu;
Cunostinte IT - MS Office;
Cunoasterea reglementarilor legale in domeniul dreptului civil, comercial, executare silita.

Descrierea jobului

Rolul postului:

Indeplineste activitati de monitorizare a procedurilor de executare silita efectuate de executorii judecatoresti in vederea recuperarii creantelor bancii.

Responsabilitati:

Formuleaza cereri de executare silita in vederea incuviintarii acesteia, de investire cu formula executorie, daca se impun, de interventie in procedurile de executare declansate la solicitarea unor terti;
Monitorizeaza procedurile de executare silita demarate pentru recuperarea creantelor bancii si a procedurilor de executare declansate la solicitarea altor creditori;
Ofera suport in pregatirea documentatiei necesare pentru prezentarea catre executori/ instanta/ terte parti;
Asigura transmiterea de catre executorii judecatoresti a informatiilor cu caracter de raportare in termenul contractual si cu respectarea cerintelor de calitate a datelor si intocmeste periodic si de cate ori este necesar situatii privind stadiul procedurilor de recuperare a creantelor bancii;
Centralizeaza datele necesare pentru elaborarea rapoartelor specifice activitatii de monitorizare a procedurii de executare silita;
Participa la efectuarea actelor de executare ori de cate ori este necesar.

Descrierea companiei

BCR, o super echipa

In echipa BCR, oportunitatile profesionale disponibile sunt la fel de impresionante ca si portofoliul nostru extensiv de produse si servicii. Suntem scoala de banking pentru tinerele talente. Suntem rampa de lansare pentru spiritele curajoase si inovatoare. Si incununam cu succes cariere deja consacrate.

Banca Comerciala Romana (BCR), membra a Erste Group, este cel mai important grup financiar din Romania si include operatiunile de banca universala (retail, corporate & investment banking, trezorerie si piete de capital), precum si societatile de profil de pe piata leasingului, pensiilor private si a bancilor de locuinte.

BCR este banca nr.1 în România după valoarea activelor (peste 15 mld EUR), banca nr.1 după numărul de clienţi şi banca nr.1 pe segmentele de economisire şi creditare. BCR este cel mai valoros brand financiar din România, după gradul de încredere al clienţilor şi după numărul celor pentru care BCR este principala instituţie cu care fac banking. Si tot BCR este numarul 1 in preferintele tinerilor care viseaza la o cariera in banking.

Consilier Juridic Executare Silita_Cluj-Napoca/ Baia-Mare  -  BANCA COMERCIALA ROMANA

Avem rezoluții bune de ținut tot anul.
Vrei și tu una?

Da, surprinde-mă