Commercial & SME Credit Underwriting Coordinator

GARANTI BANK - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Studii superioare economice
Experienta in analiza persoane juridice cel putin 3 ani si coordonare echipa minim 2 ani (obligatoriu);
Gandire analitica, viziune de ansamblu dar si atentie la detalii;
Atitudine pozitiva, integritate, seriozitate, proactivitate;
Abilitati de negociere si mediere;
Rezistenta la stres;
Bune cunostinte de operare pe calculator – MS Office nivel avansat (obligatoriu);
Limba engleza – nivel avansat (obligatoriu)

Doar persoanele selectate vor fi contactate.

Descrierea jobului

- Coordoneaza activitatea persoanelor din echipa, oferind suport si supervizare;
- Verifica si evalueaza bonitatea imprumutatilor si capacitatea de rambursare a acestora, in legatura cu tranzactia propusa, in baza Propunerii de Credit si Raportului de Credit primit de la personalul relevant din cadrul retelei de agentii;
- Verifica analiza realizata in cadrul dosarului de credit al clientilor din segmentul Companii Medii si IMM (SME) si obtine informatii suplimentare din surse externe, daca se considera necesar;
- Verifica tranzactiile propuse din punct de vedere al eligibilitatii in conformitate cu politica de risc a bancii si respectiv al incadrarii in conditiile standard ale produselor de credit conform procedurilor interne in vigoare;
- Analizeaza structura garantiilor propuse in cadrul dosarului de credit;
Identifica riscurile de credit asociate respectivului imprumutat / respectivei tranzactii si propune factori de diminuare a riscului daca este cazul;
- Emite opinia sa de credit privind oportunitatea si riscul de credit aferente tranzactiei de credit propuse Sefului Departamentului Credite Companii Medii si IMM (SME);
- Aproba/respinge solicitarile de credit in competenta sa.

Garanti Bank este o institutie financiar bancara cu o experienţă de peste 12 ani pe piaţa bancară din Romania. La sfarşitul anului 2010, Grupul Garanti şi-a extins operaţiunile din domeniul serviciilor financiare şi de leasing prin integrarea a trei instituţii financiare non-bancare: Garanti Leasing (marca sub care funcţionează compania Motoractive Leasing IFN SA), Garanti Credite de Consum (marca sub care funcţionează Ralfi IFN SA) şi Garanti Credite Ipotecare (marca sub care funcţionează Domenia Credit IFN SA). Garanti Bank este o bancă universală cu o gamă completă de produse şi servicii calitative şi inovatoare pentru toate segmentele de clienţi. Garanti Bank beneficiază de suportul băncii mamă, Garanti Turcia, cea de-a doua bancă privată din Turcia, care a inregistrat active de peste 66 miliarde EUR şi un profit net consolidat de 1,65 miliarde EUR la sfarşitul anului 2010, avand peste 10 milioane de clienţi, 863 de unităţi bancare, o reţea de peste 3.000 de bancomate şi 405.000 de terminale POS.
Publicat 18 mai 2022 Expiră 17 iun. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos