Business Travel Specialist with German

Adecco Romania - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii Nespecificat
Permis conducere Nespecificat

Descrierea jobului

Adecco Permanent Placement is currently looking for a Business Travel Specialist with German for one of our trusted clients based in Cluj Napoca.

Responsibilities:
  • Telephone support for our business customers
  • Advice on travel products such as flights, trains, rental cars, hotels
  • Assistance to travelers during unexpected travel difficulties, e.g. flight delay, bad weather, etc.
  • After-sales support for customer inquiries, e.g. cancellations, complaints, rebookings

​​​​​Requirements:
  • Very good knowledge of spoken and written German, at least C1 level
  • English communication skills
  • Customer-oriented support and advice as well as ensuring customer satisfaction
  • At least 1 year of professional experience in a German-speaking customer support role (in any industry)

Grupul Adecco este lider mondial în furnizarea de servicii specializate de resurse umane. Serviciile pe care le oferim vin ca o oglindire a cunoașterii pieței din România și a înțelegerii clare a nevoilor clienților, ca rezultat a 50 de ani în care am acumulat experiență și cunoștințe și în care am implementat tehnici și metode moderne de lucru.
Publicat 27 iun. 2022 Reactualizat 25 iul. 2022 Expiră 27 iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos