Business Data Analyst

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Candidate profile:
  • University Degree in a technical field (Computer Science, Statistics, Engineering, Mathematics, Operations Research, Logistics, etc) is an advantage.
  • Previous experience on Data Management and Data Warehousing concepts (ETL, Staging/Target Area, OLAP, Data Marts, etc.)
  • Good technical skills in SQL/Hive/Spark.
  • Good technical skills in data visualization such as: Spotfire/Tableau/PowerBI, etc.
  • Very good English skills (written and spoken).
  • French skills could be an advantage.

Descrierea jobului

Mission:

The objective of the activity of a Business Data Analyst includes operational research to help and give support to business teams to optimize their objectives function (e.g. minimizing costs). The data analyst responsibility is: based on available data and informatics systems that we have, analyses what happened and diagnose: why did it happen?

RESPONSIBILITIES / TASKS
  • Build the target analytical model and validate it with business and data engineers.
  • Develop Business Intelligence (BI) dashboards.
  • Collaborate with data engineers to bring analytical data models into production.
  • Use of Google Cloud Platform resources (Big Query, Google Cloud Storage, Dataproc, etc).
  • Project migration to Google Cloud Platform and automated deployment pipelines.
  • Documenting technical steps taken.
  • Ability to translate business needs (E.g. identified KPIs) into data requirements.
  • Any other activity specific to the job, at the request of the hierarchy;

DELIVERABLE
  • Enabling strategic decision-making based on data.
  • Projects delivered according to Agile principles.
  • Combine statistical and business understanding to uncover the underlying story in data.
  • Maintenance of Business Intelligence (BI) reporting pipelines and dashboards.
  • Synthesis, data analysis dashboards.

Spiritul nostru de inovare duce mobilitatea și mai departe, pentru a aduce oamenii mai aproape unii de ceilalți.

Constructor de automobile din 1898, Renault Group este prezent în peste 130 de ţări. Face parte din Alianța cu Nissan si Mitsubishi Motors și are o experiență puternică în electrificare. Mizează pe complementaritea celor cinci mărci (Renault, Dacia, Lada, Alpine și Mobilize) și propune soluții de mobilitate durabile, inovatoare pentru clienții săi. Grupul este angajat într-o transformare ambițioasă și generatoare de valoare. Acesta se concentrează pe dezvoltarea de noi tehnologii și servicii, o nouă gamă de vehicule care sunt și mai competitive, echilibrate și electrificate. În linie cu provocările de mediu, Grupul Renault își propune să obțină neutralitatea emisiilor de dioxid de carbon în Europa până în 2050.

În România, Renault Group integrează toate activitățile specifice construcției automobilului, ceea ce a condus la o performanță economică susținută și la o varietate de oferte de recrutare pentru specializări diferite: studii client, design, inginerie, testare, fabricație, logistică, comercializare, servicii de business, post-vânzare, finanțare. Grupul e lider pe piața locală cu mărcile Dacia și Renault. Cei peste 17 000 de angajați inovează în ceea ce privește produsele și bunele practici.

Publicat 13 mai 2022 Expiră 12 iun. 2022