Broker in Asigurari - Consultant Vanzari

TRUST BROKERS - 3 poziții
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Industrii
Permis conducere

Candidatul Ideal

- Experienta in brokeraj asigurari minim 2 ani
Competente:
-Atentie la detalii, analitic, meticulos, spirit dе observatie
-Abilitatea dе a munci in echipa
-Ablilitati dе comunicare eficienta, oral si in scris
- Putere de convingere
- Orientare catre client
-Prioritizarea activitatilor si dе gestionarea eficienta a timpului
-Capacitatea dе a respecta termene limita
- Capacitatea dе a fi proactiv, flexibil, open-minded

Descrierea jobului

Benеficii:
- Contract individual de munca cu salаriu fix motivant + bonuri de masa
- posibilitate de obtinere venituri suplimentare in plus fata de salariul fix, in functie de performanta
- Traininguri de dezvoltare profesionala si personala
- Asiguram costurile pentru obtinerea si reinnoirea codului RAF
- program Luni- Vineri 9.00- 17.30
- munca de birou, fara deplasari
- portofoliu de lead-uri (potentiali clienti) este asigurat de companie; nu este necesar ca titularul postului sa caute activ potentiali clienti in piata rece.

Responsabilitati specifice:

- pentru clientii noi obtine ofertele cele mai bune astfel incat clientul sa aleaga sa realizeze politele de asigurare prin intermediul companiei noastre;
- reinnoieste politele de asigurari pentru clienti existenti in portofoliu (ex: rca, casco, parcuri auto >200 de masini; asigurari agricole, utilaje, hale industriale, restaurante, hoteluri, etc.);
- Emite oferte de asigurare;
- Negociază cu companiile de asigurări ofertele si clauzele de asigurare;
- Prezinta ofertele de asigurare clienților împreuna cu riscurile acoperite si excluderile;
- Negociază cu clienții ofertele si clauzele de asigurare;
- Emite polițele de asigurare si le prezinta clienților împreuna cu condițiile de asigurare.
- Raportează politele in aceeași zi in softul intern, adică in 24Broker, urmărind transpunerea corecta in acesta a informațiilor cuprinse in polita de asigurare.
- Verifica încasarea primelor de asigurare in contul financiar al Trust Brokers – Broker de Asigurare SRL;
- Efectuează inspecții de risc conform procedurilor date de fiecare asigurator;
- Acorda asistenta clienților oricând, inclusiv la daune;
- Transmite oferta de reînnoire cu 30 de zile înainte de expirare;
- Transmite decontul de plata cu 30 de zile înainte de scadenta;
- Realizează follow-up in toate etapele procesului de vânzare si administrare a poliței conform normelor de lucru.
- Tine la zi înregistrările in evidentele companiei (softuri, baze de date, tabele, fise);
- Urmărește realizarea de cross-sell, up-sell precum si obținerea de recomandări.

Responsabilitati generale:
- Pentru bunurile si valorile pe care le primește, păstrează si eliberează, salariatul răspunde in condițiile prevăzute de lege pentru gestionari, conform art. 31 din Legea nr.22/1969, privind angajarea gestionarilor, constituirea de garanții și răspunderea în legătură cu gestionarea bunurilor agenților economici, autorităților sau instituțiilor publice;
- Respecta prevederile regulamentului intern, procedurile si normele interne de lucru precum si orice alte dispoziții date de către superiorii direcți.
- Respecta prevederile referitoare la stabilirea si îndeplinirea obiectivelor stabilite lunar.
- Participă la programele de instruire (de specialitate și dezvoltare a competențelor generale și manageriale) organizate de companie, la care este nominalizat.
- Este de acord sa participe pe cheltuiala companiei la toate programele de instruire / formare profesionala obligatorii din punct de vedere legal pentru exercitarea profesiilor din domeniul asigurărilor si se obliga sa le promoveze; in caz de nepromovare, se obliga sa restituie companiei contravaloarea cursurilor si taxelor de examen.Păstrează confidențialitatea datelor cu care intra in contact pe toata durata executării contractului si după încetarea acestuia.
- respecta normele GDPR
- respecta normele de sanatate si securitate in munca

Trust Brokers ofera clientilor o gama larga de servicii financiare: asigurari auto, leasing financiar si credit auto.
Publicat 11 nov. 2021 Reactualizat 26 nov. 2021 Expiră 11 dec. 2021