Biolog specialist in biologie moleculara si genetica

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

- Abilitate în stabilirea şi întreţinerea relaţiilor interpersonale;
- Bună capacitate de comunicare;gândire clară, raţionament logic, capacitate de analiză şi capacitate de sinteză;
- Prezenţă de spirit, spirit de iniţiativă;
- Corectitudine, receptivitate, orientare către nou, flexibilitate şi creativitate;
- Stabilitate psihică, echilibru emoţional, constanţă în atitudini;
- Loialitate faţă de organizatie;
- Atenţie, consecvenţă, perseverenţă, rigurozitate;
- Abilităţi pentru munca sub stress în situaţii de urgenţă sau neprevăzute;
- Asumarea responsabilităţii deciziilor personale;
- Cunoaşterea principiilor şi tehnicilor de lucru în domeniu (extractie ADN/ARN, tehnici PCR);
- Respectarea principiilor şi regulilor referitoare la integritate, obiectivitate, confidenţialitate, competenţă profesională, disciplină şi conştiinciozitate în realizarea sarcinilor.

Descrierea jobului

Atributii si responsabilitati specifice postului biolog/biochimist/chimist - executant
- executa analize de genetica si biologie moleculara;
- opereaza pe echipamentele din compartimentul de mai sus;
- inainte de efectuarea analizei, verifica daca proba recoltata corespunde criteriilor de acceptare/respingere probe in conformitate cu Manualul de recoltare;
- verifica concordanta dintre cererile de analize din ziua de lucru si listele de lucru;
- decide succesiunea efectuarii analizelor;
- raspunde de pregatirea, manipularea, transportul si pastrarea materialelor de control si a calibratorilor utilizati in laborator;
- efectueaza controlul intern conform programului stabilit de SL;
- interpreteaza rezultatele controlului intern;
- efectueaza controlul extern pentru compartimentele de mai sus si interpreteaza rezultatele;
- deschide fise de neconformitate in cazul oricaror neconformitati ivite in activitatea de zi cu zi;
- participa la investigarea neconformitatilor semnalate;
- propune corectii, actiuni corective/preventive;
- participa la implementeaza actiunile corective si preventive stabilite;
- supravegheaza etalonarea, verificarea, reparatia echipamentelor;
- intocmeste fisele de evidenta tehnica a echipamentelor;
- eticheteaza echipamentele de masurare;
- efectueaza mentenanta interna pentru analizoarele din compartimentele de mai sus;
- raspunde de echipamentele a caror responsabil este;
- asigura inregistrarea datelor pacientilor in formularele prevazute de SMC;
- protejeaza si asigura confidentialitatea datelor stocate si vehiculate prin SIL;
- inregistreaza discutiile avute in cadrul sedintelor interne si aspectele importante din activitatea laboratorului in Caietul de comunicare interna;
- inregistreaza conditiile de mediu in formularele prevazute de SMC;
- gestioneaza bunurile care i-au fost incredintate, se preocupa si asigura utilizarea si pastrarea acestora in conditii corespunzatoare;
- participa la verificarea metodelor de examinare;
- verifica si valideaza rezultatele obtinute inainte de a fi inregistrate in sistemul informatic al laboratorului;
- indeplineste responsabilitatile mentionate in documentatia SMC;
- la nevoie preia fara delegare expresa si in masura posibilitatilor, indatoririle colegilor in situatia in care acestia se afla in imposibilitatea indeplinirii sarcinilor de serviciu.

AMS Laborator Genetic a fost infiintata in anul 2016 ca parte a grupului BATM, Israel.

Compania este constituita din doua departamente: departamentul de vanzari si laboratorul de genetica, realizat in parteneriat cu compania Natera (California, USA) care a avut ca rezultat implementarea testului de screening prenatal neinvaziv Panorama.

AMS Laborator Genetic colaboreaza cu:

- Natera USA - companie de testare si diagnostic genetic ce dezvolta si comercializeaza metode neinvazive de analizare a ADN-ului - pentru urmatoarele tipuri de teste genetice:

Testul prenatal neinvaziv (NIPT) Panorama pentru identificarea celor mai des intalnite anomalii cromozomiale Testul prenatal neinvaziv (NIPT) Vistara pentru identificarea mutatiilor monogenice ale ADN-ului liber circulant al fatului Testul Horizon, pentru identificarea purtatorilor de sindroame autozomale recesive si X-lincate

- Color Genetics si Invitae, laboratoare de top din SUA, acreditate CAP (College of American Pathologists) si CLIA (Clinical Laboratory Improvement Amendments), ce folosesc tehnologie de ultima generatie pentru generarea unor rezultate de cea mai inalta calitate – pentru urmatoarele teste de evaluare a riscului genetic pentru cele mai frecvente tipuri de cancer ereditar:

Testul BRCA extins – analizeaza peste 2000 de modificari ale genelor BRCA și ale altor 17 gene frecvent asociate cu riscul de cancer de sân, ovarian și endometrial. Testul pentru cancerul ereditar – analizeaza 30/61 de gene, inclusiv BRCA1 si BRCA2

- MDx Health - o companie multinationala din domeniul medical care ofera informatii epigenetice pentru a personaliza diagnosticul si tratamentul cancerului

Testul SelectMDx ajuta la identificarea pacientilor cu probabilitate crescuta pentru cancerul de prostata agresiv, contribuind astfel la selectarea pacientilor pentru biopsia de prostata.

- OncoDNA - companie care furnizeaza medicilor oncologi optiuni de tratament robuste, validate clinic, utilizand cele mai cuprinzatoare metode de caracterizare moleculara (ADN) si baze de date relevante clinic.

Testul OncoDEEP ofera caracterizarea moleculara a tumorii, concentrata pe biomarkeri de diagnostic specifici cancerului, oferind cele mai multe informatii relevante clinic pentru deciziile de tratament Testul OncoSELECT este destinat ca prima linie de screening in cancerul pulmonar (NSCLC), colorectal si de san, unde biopsia de tesut nu este disponibila. Este aprobat FDA, ca primul instrument de diagnosticare pentru pacientii cu cancer pulmonar cu celule non-mici Testul Onco Strat&GO ofera o imagine completa a bolii, din tumora solida si ADN tumoral circulant dintr-o proba de sange, oferind oportunitati viabile clinic pentru monitorizarea personalizata a cancerului Testul OncoTRACE poate ajuta la monitorizarea evolutiei tumorii si la evaluarea eficacitatii tratamentului

- Centogene - este o companie de boli rare care se concentreaza pe transformarea datelor clinice, genetice si biochimice in solutii medicale pentru pacienti.

Laboratorul de genetica este un proiect realizat in parteneriat cu compania Natera (California, USA) care a avut ca rezultat implementarea testului de screening prenatal neinvaziv Panorama.

Acest laborator foloseste cele mai moderne tehnologii genetice din lume, infrastructura acestuia fiind identica cu cea a laboratoarelor Natera, iar specialistii care efectueaza analizele au urmat un program de training pentru o implementare rapida si eficienta a testelor de screening neinvaziv.

Laboratorul de biologie moleculara a fost dezvoltat in anul 2020 si are ca obiect principal de activitate testarea RT-PCR SARS-CoV2.

AMS Laborator Genetic, prin tehnologia de ultima ora si specialistii dedicati, doreste sa ridice standardele in diagnosticul genetic.

Prin profesionalism, grija si responsabilitate, oferim servicii de cea mai inalta calitate.

Publicat 13 oct. 2021 Reactualizat 10 nov. 2021 Expiră 12 nov. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos