BIOLOG - MICROBIOLOGIE

SYNEVO ROMANIA 1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

Synevo Romania angajeaza personal pe postul de Biolog in departamentul de Microbiologie pentru laboratorul din Spitalul Medicover.
  • Studii superioare de specialitate absolvite cu diploma de master– institutie de invatamant superior de profil biochimie, chimie sau biologie, recunoscuta de OBBCSSR;
  • Drept de libera practica – certificat de membru OBBCSSR; asigurare de raspundere civila profesionala (malpraxis);
  • Cunostinte generale de biologie, biochimie, hematologie, metode analitice si corelatii tehnice si cunostinte referitoare la functionarea unui laborator de analize medicale;
  • Cunostinte de operare PC;
  • Capacitate analitică – stapanirea metodelor de lucru, urmarirea si respectarea unor proceduri si instructiuni complexe de lucru;
  • Precizie, timp de reactie, orientare catre rezolvarea problemelor;
  • Disponibilitate pentru program de lucru in ture.

Descrierea jobului

  • Preia probele biologice si verifica calitatea acestora (volumul, aspectul, etc) inainte de executarea analizelor;
  • Pregateste materialele utilizate in procesul de analiza (prepara mediile de cultura respectand procedurile in vigoare);
  • Pregateste corespunzator probele biologice inainte de analiza conform procedurilor specifice;
  • Detecteaza si identifica agentii patogeni, respectand perioadele de incubare in conditii optime (cunoaste lungimea incubatiei si conditiile de incubare), avand in vedere tipul si frecventa citirilor pentru fiecare cultura in parte;
  • Interpreteaza frecventa cresterii pe medii, evalueaza forma si starea celulelor aflate sub observatie si raporteaza germenii in ordinea semnificatiei si cu acuratete;
  • Dupa caz, efectueaza antibiogramele conform procedurii;
  • Supravegheaza si mentine in conditii optime colectia de tulpini de referinta;
  • Asigura dezinfectia si sterilizarea conform procedurilor acolo unde este cazul;
  • Valideaza si raporteaza rezultatele testelor la nivelul sau de competenta;
  • Manipuleaza cu atentie materialele (medii, reactivi, controale interne sau externe, etc) si echipamentele din departament;
  • Urmareste consumurile de materiale utilizate in procesul de analiza in conformitate cu procedurile specifice;
  • Respecta cerintele standardului de acreditare, cerintele RENAR, ghidurile cerute de acreditare si sistemele de managementul calitatii.

Synevo este unul dintre cei mai importanți furnizor de servicii de diagnostic de laborator din România, oferind peste 2.000 de tipuri de analize uzuale și avansate, care acoperă o gamă largă de servicii de laborator, de la teste de prevenție până la monitorizarea tratamentelor.Synevo România administrează o rețea națională de 21 laboratoare și 147 de centre de recoltare a probelor biologice, amplasate în zone ușor de accesat din 65 de localități. Peste 1.400 de angajați sunt implicați în deservirea a mai mult de 3,5 milioane de clienți, prin realizarea a peste 17 milioane de teste anual.

Cu o experiență de 26 ani în piață, Synevo România susține profesioniștii din domeniul sănătății, unitățile medicale, cercetătorii, companiile farmaceutice și pacienții în vederea luării unor decizii informate și oferă acces la platforme digitale care permit experiențe personalizate pentru clienți. (www.synevo.ro)

Synevo România face parte din Medicover AB, unul dintre cei mai importanți furnizori internaționali de servicii medicale și diagnostic, cu sediul central în Suedia, listată și cotată la Bursa NASDAQ Stockholm. (www.medicover.com).

Pentru mai multe detalii, accesați:

www.medicover.com

Publicat 15 Sept. 2022 Reactualizat 15 Oct. 2022 Expiră 15 Oct. 2022

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.

Poți administra oricând setările aici.