Publicat 07 Feb 2008 | Reactualizat 17 Feb 2008 | Expiră 09 Mar 2008

Avocat Guvernanta Corporatista

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

- Absolvent studii superioare - Facultatea de Drept;
- Minimum 4 ani experienta in domeniul juridic;
- Minimum 1 an experienta intr-un post similar;
- Cunostinte foarte bune de drept bancar si drept societar;
- Cunostinte bune operare PC: Word, Excel, Outlook;
- Cunostinte Limba Engleza - nivel avansat;
- Disponibilitate la deplasari - 50% din timpul de lucru.

Descrierea jobului

Scopul postului:
Ofera asistenta juridica specializata in procese de achizitii, integrari corporatiste si supervizeaza implementarea standardelor corporatiste nationale si europene in vederea asigurarii conformitatii cu normele juridice in vigoare

Responsabilitati:
- Ofera asistenta juridica in procese de organizare si restructurare a Grupului Rompetrol si a societatilor comerciale membre ale acestuia si in procese de infiintare de societati noi;
- Verifica activitatea de concepere si redactare a contractelor ce au ca obiect actiuni/ parti sociale/ transmiterea dreptului de preferinta / dreptului de preemtiune si ofera asistenta juridica in negocierea acestora;
- Standardizeaza lista de documente necesare efectuarii procesului Due Dilligence si standardizeaza contractele de achizitie si procedurile de fuziune;
- Elaboreaza si vizeaza documentele statutare, titlurile de proprietate, contracte, drepturi de proprietate intelectuala in procesul Due Dilligence;
- Coordoneaza consultantii, auditorii si expertii interni in procesele de achizitii;
- Supervizeaza procesul de implementare a legislatiei corporatiste a Uniunii Europene;
- Elaboreaza procedurile corporatiste aplicabile in domeniul juridic si supervizeaza procesul de implementare a acestora.

Grupul Rompetrol N.V. este o companie petroliera multinationala, cu sediul in Amsterdam, Olanda, desfasurandu-si activitatea in 13 tari si cu majoritatea activelor si operatiunilor in Franta, Romania, Spania, Sudul si Estul Europei. Grupul Rompetrol este implicat in activitati de rafinare, marketing si trading, dar si in operatiuni aditionale - explorare si productie, servicii petroliere, EPCM, transport etc. Grupul intentioneaza sa devina unul dintre cele mai importante companii integrate petroliere din Europa si sa obtina o pozitie consolidata in bazinul Marii Negre si al Marii Mediterane.

Rompetrol este o companie puternica, un partener de succes, implicata in activitati de responsabilitate sociala. Succesul si forta afacerilor noastre sunt generate in primul rand de fiecare dintre noi si de cei cu care lucram. Daca operatiunile noastre sunt performante si creative, acest lucru este posibil datorita oamenilor care le definesc si care sunt caracterizati prin aceste atribute.

Expirat
Avocat Guvernanta Corporatista  -  ROMPETROL S.A.