Publicat 22 Feb 2008 | Reactualizat 21 Mar 2008 | Expiră 24 Mar 2008

AUDITOR INTERN

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

• Studii Economice
• Minim 1-2 ani experienta in audit sau 2 ani experienta in sectorul bancar, care sa permita o buna cunoastere a produselor si riscurilor; aptitudine in identificarea solutiilor economice in anumite cazuri
• Cunostinte bune de identificare a riscurilor
• Abilitati analitice foarte bune
• Abilitati de munca in echipa
• Engleza fluent
• Cunostinte bune de Microsoft Office

Descrierea jobului

• Realizarea misiunilor de audit a unitatilor teritoriale si a departamentelor de la nivelul centralei prin evaluarea activitatilor, operatiilor si proceselor in concordanta cu Legile, Ordonantele, Regulamentele si alte documente standardizate regularizand activitatile bancii si regimul curent in Tara.
• Asigurarea competentei de audit, obiectivitate si impartialitate utilizand metode de audit, proceduri si mijloace, urmand strict hotararile Manualului de Audit Intern si asigurarea confidentialitatii Bancii.
• Pregatirea declaratiilor si inregistrarilor deficientelor constatate si efectuarea de audit in concordanta cu procedurile interne de audit.
• Discuta asupra rezultatelor obtinute in urma auditului cu managementul Unitatii auditate cu scopul asigurarii inexistentei de contradictii si a lipselor de interpretare a faptelor.
• Pregatirea raportarii complete a auditului realizat pe baza declaratiei si a deficientelor inregistrate urmarind procedurile definite, deficientele aferente si erorile care au stat la baza, efectuarea de sugestii pentru solutionarea acestora si acordarea de responsabilitate catre ofiterul culpabil.
• Contributia in implementarea noilor metodologii, proceduri si instrumente in concordanta cu standardele si modelele UCI
• Acordarea de asistenta auditorilor externi la momentul auditarii anuale a conturilor si asistenta catre auditorilor GIAD cand au loc revizuirile periodice pentru evaluarea proceselor operate in Banca.
• Acordarea de suport auditorilor interni in timpul pregatirii sesiunilor de audit si a desfasurarii de teren a acestora;
• Examinarea si evaluarea adecvata a eficientei si eficacitatii sistemului de control intern;
• Identificarea factorilor de risc si evaluarea acestora impreuna cu sefii de departament;
• Colaborarea si oferirea de suport retelei de sucursale in evaluarea si depistarea tranzactiilor suspecte
• Raportarea catre directorul/ directorul adjunct de Departament a tranzactiilor suspecte

Expirat
AUDITOR INTERN  -  UniCredit Tiriac Bank S.A.

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles