Publicat 26 Ian 2016 | Reactualizat 26 Feb 2016 | Expiră 27 Feb 2016

Art Director

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

- Creativitate, abilitati de lucru in echipa, sociabil, simt artistic dezvoltat, implicare;
- Cunostinte foarte bune de comunicare vizuala (compozitie, cromatica, echilibru), layout, machetare & DTP;
- Capacitate organizatorică, respectarea termenelor, confidenţialitate, resposabilitate, capacitatea de a lucra in conditii de stres, cu respectarea termenelor limita pentru activitatea depusă;
- Experienţă în domeniul graficii, designer grafic /DTP;
- Capacitate de a lucra la mai multe proiecte simultan;
- Bune cunostinte de design, fonturi si machetare necesare transpunerii propunerii de creatie intr-un document pentru tipar;
- Utilizarea foarte buna a pachetelor de grafica Adobe si Corel Draw;
- Cunostinte de prepress si productie pentru tipar;
- Viteza de lucru;
- Portofoliu de lucrari;

Cunoştinte tipografice generale:
-Unităţi de măsură tipografice (punct tipo, cicero, etc.)
-Litere (categorii functie de aspect: serife, sans serifie, caligrafice, small caps, bold, italic, etc.)
-Elemente de text în pagină (text de bază, note de subsol, headere, marginale, etc …)
-Semne de corectură
-Formate de pagină, componente şi elemente tipăritoare (format brut, finit, semne de tăiere, de potrivire)

Cunoştinte generale de paginare:
-Cunoştinte generale despre fişierle folosite in DTP
-Cunoştinte specifice lucrului în InDesign si Photoshop:
-Realizarea unui document nou pe baza unui set de cerinte
-Lucrul cu Master Page-uri/Template-uri
-Realizarea de stiluri (de paragraf, de caracter, de tabel, de obiecte …) şi paginarea pe baza de stiluri.

Descrierea jobului

- Supervizarea din punct de vedere grafic a proiectelor grafice(ziar cotidian si suplimente, saptamal, reviste, etc.);
- Ralizarea layout-urilor pentru proiectele noi;
- Dezvoltare proiecte grafice pentru clienti grupului;
- Realizarea diverselor materiale grafice logo, flyere, brosuri, cataloage, bannere, afise, roll-up, machete presa scrisa, materiale semnalizare in-door, visual identity, concept grafic website, etc.

Descrierea companiei

Portofoliul Medien Holding include:

Cotidian: Romania libera
Saptamanal: Academia Catavencu
Reviste lunare: Caminul, Casa Mea, Insight Tarom, Sky Lady
Agentie full-service: Delta Media Publishers
Tipografie: Sigma Media
Web: romanialibera.ro, casamea.ro, academiacatavencu.info, bebelu.ro

Expirat
Art Director  -  SC SIGMA MEDIA SRL

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles