Analist Risc Validare si Risc de Model, per. det. de 12 luni

Banca Transilvania

Candidatul Ideal

Povestile bune ne tin impreuna!
De ce?
Pentru ca #PeopleofBT inseamna obiective comune, spirit de echipa si ajutor reciproc prin care construim impreuna un viitor sigur.
Vei avea sansa sa participi si sa iti aduci contributia in proiecte importante ale bancii, respectiv sa faci parte dintr-o echipa dornica de dezvoltare continua.

Daca crezi ca te potrivesti in echipa noastra si vrei sa descoperi cine poti fi in povestea BT asteptam sa ne cunoastem!

Descrierea jobului

Pentru a te potrivi in echipa noastra, iti spunem ce e bine sa ai la baza formarii tale profesioanale:

- Studii superioare de preferinta in domeniul financiar, statistica/econometrie, matematica, data science;

- Cunostinte de analiza statistica si modelare date;

- Experienta in dezvoltarea/recalibrarea/monitorizarea modelelor de scoring de originare si comportamentale constituie un avantaj;

- Experienta in dezvoltarea / monitorizarea modelelor IFRS 9 (PD, LGD, EAD, FLI) constituie un avantaj;

- Cunostintele a cel putin unui soft statistic: SAS / R / Python, precum si a pachetului Microsoft Office;

- Abilitatile tehnice de prelucrare baze de date – limbaj SQL constituie un avantaj;

- Gandire analitica, capacitate de analiza si sinteza, spirit de echipa, dinamic, bine organizat;

- Aptitudini de invatare/ asimilare peste medie;

- Cunoasterea limbii engleze la un nivel avansat;

- Cunoasterea reglementarilor din domneniu in ceea ce priveste modelele constituie un plus;

- Experienta in dezvoltarea modelelor AML/antifrauda constituie un plus.

Hai sa iti aratam cat de dinamica si interesanta e activitatea colegilor:

- Participa la validarea/ analiza/ evaluarea periodica a eficientei modelelor de risc

- Participa la validarea/ evaluarea periodica a modelelor de scoring de originare;

- Participa la validarea /analiza/ evaluarea periodica a modelelor comportamentale;

- Participa la validarea /analiza/ evaluarea periodica a modelelor utlizate in calculul ECL;

- Participa la validarea/ analiza/ evaluarea periodica a eficientei modelelor utilizate de departamentele din zonele de business.

Descrierea companiei

Suntem banca numărul 1 din România

Iar superputerea noastră sunt #OameniidelaBT.

Noi suntem banca oamenilor întreprinzători. Sau mai bine spus, compania care își dorește ca lucrurile să fie făcute, ideile valorificate, iar visele împlinite, susținând oamenii care au curajul să facă lucrurile puțin mai diferit.

Avem antreprenoriatul în ADN și încurajăm performanța. Succesul nostru este construit în echipă.

Povestea BT a început acum 30 de ani, la inițiativa unor oameni de afaceri clujeni. Am dus povestea mai departe, iar astăzi Banca Transilvania a devenit cea mai mare banca din România – cu peste 4 milioane de clienți și aproape 10.000 de colegi.

Publicat 22 Mart. 2024 Reactualizat 21 Apr. 2024 Expiră 21 Apr. 2024