Analist Risc - Credit Risc Leasing

Raiffeisen Bank - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Departamente
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Cerinte/ Calificare:
  • Studii superioare finalizate (de preferat Finante Banci , Contabilitate, Cibernetica); min. 3 ani experienta relevanta in sistemul financiar-bancar;
  • Cunostinte aprofundate de Microsoft Office si abilitatea de lucru cu baze mari de date.
  • Cunostinte aprofundate SQL sau alte limbaje de programare similare reprezinta un avantaj
  • Cunostinte de contabilitate;
  • Cunoasterea limbii engleza – nivel avansat
  • Flexibilitate, responsabilitate, spirit de organizare, rigurozitate, abilitati analitice

Descrierea jobului

Sarcini si responsabilitati:
  • Sa analizeze si interpreteze bonitatea clientilor, punand in evidenta, dar fara a se limita la: riscul industriei in care activeaza clientul, riscul afacerii, riscul financiar, riscul activelor finantate, riscul tranzactiei;
  • Sa analizeze aplicatiile de leasing cu respectarea normelor de finantare si a procedurilor interne de lucru si sa propuna recomandarea de finantare;
  • Sa urmareasca incadrarea solicitarilor in Normele/Regulamentele BNR si in procedurile interne de finantare, evidentiind exceptiile de la acestea;
  • Sa participe la luarea deciziei de credit conform competentelor de aprobare delegate la nivelul sau;
  • Sa monitorizeze calitatea portofoliului de micro credite, fiind reponsabil de validarea provizioanelor calculate conform IFRS 9 pentru zona de retail;
  • Sa participe activ la dezvoltarea si implementarea de noi modele de scorecard in functie de strategia de dezvoltare a portofoliului de clienti retail ;
  • Sa contribuie la actualizarea si mentinerea unui set logic de politici si proceduri interne referitoare la activitatea de creditare in sistem leasing bazata pe modelul de scoring si sa asigure implementarea lor;

Echipa Raiffeisen Bank se mandreste cu un istoric de 25 de ani pe piata romaneasca. Privim spre viitor cu proiecte bancare dezvoltate intern pentru a sprijini diferite forme de investiții in economie dar si bunastarea persoanelor rezidentiale.

De asemenea, bankingul digitalizat nu poate fi atins fara consolidarea echipelor de lucru interne dar si prin creearea unui mediu in care dezvoltarea competentelor si a caracterelor sa fie o constanta.

Colaborarea, Responsabilitatea, Învățarea și Proctivitatea sunt valorile noastre, pe care ne bazăm pentru a construi un ecosistem financiar de referință în toate țările unde activăm.

In Romania, suntem o echipă de peste 5000 de profesioniști responsabili. Gândim pe termen lung și promovăm parteneriatul, integritatea, respectul și diversitatea.

Publicat 1 Aug. 2022 Expiră 31 Aug. 2022