Analist Raportare Financiara

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Nivel carieră
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

  • Studii economice superioare;
  • Experienta in activitatea finaciara (IFRS, RAS, reporting bancar, planning) 2-3 ani
  • Analiza financiara specifica domeniului financiar-bancar
  • Norme contabile locale si IFRS, norme BNR aplicabile IFN
  • Engleza la nivel mediu
  • Microsoft Office – nivel avansat, baze de date (Access) - avantaj

Beneficii:
  • Salariu fix & tichete de masă & bonusuri si prime
  • Contract de munca pe perioada nedeterminata
  • Oportunităţi de dezvoltare şi avansare în cadrul grupului Societe Generale, în concordanţă cu performanţele profesionale: Nu-ţi oferim doar un loc de muncă, ci şi un parcurs profesional atractiv.
  • Pe lângă posibilitatea de a lucra de la distanta (ȋn regim telemuncă), avem si un un sediu nou ȋn City Offices, foarte aproape de staţia de metrou Eroii Revoluţiei: Îţi oferim alternative
  • Asigurare medicală la o clinică privată: Ne interesează sănătatea ta!
  • Asigurare de viaţă: Ne interesează protejarea şi siguranţa ta financiară în cazul unor evenimente neprevăzute!
  • Mediu de lucru plăcut: Te aşteaptă colegi minunaţi!

Descrierea jobului

Ce presupune activitatea?
Participarea la intocmirea raportarilor lunare pentru consolidare conform IFRS: situatii financiare si indicatori de gestiune.

Cunoasterea in principal a urmatoarelor standarde:
  • IFRS 9 Instrumente financiare: recunoaștere și evaluare, cu referire la clasificarea și evaluarea acestora, pierderile din depreciere, contabilitatea de acoperire împotriva riscurilor, reclasificare, recunoașterea câștigurilor/pierderilor;
  • IFRS 16 : principiile pentru recunoaşterea, evaluarea, prezentarea şi descrierea contractelor de leasing/inchiriere cladiri, auto si echipamente;
  • IFRS 12 privind tratamentul contabil pentru impozitul pe profit (curent şi amânat). Impozitul curent aferent perioadei curente şi perioadelor anterioare trebuie recunoscut ca datorie în limita sumei neplătite. Impozitele amânate se calculează pe baza diferenţelor temporare. Acestea se determină pentru active şi datorii ca diferenţa dintre valoarea contabilă (VC) şi suma atribuită în scopuri fiscale (baza fiscală BF).
  • Colaborare cu echipele PWC si E&Y in vederea intocmirii rapoartelor IFRS;
  • Colaborarea cu celelalte departamente (Risc, IT, Contabilitate, etc) in vederea realizarii corecte si la timp a situatiilor financiare conform RAS – IFRS;
  • Participarea la elaborarea procedurilor si instrumenteler de lucru specifice departamentului;
  • Informarea constanta asupra normelor legale: contabile si a celor emise de Banca Nationala aplicabile institutiilor financiare nebancare;
  • Participarea la intocmirea raportarilor lunare/trimestriale/anuale catre Banca Nationala si Institutul National de Statistica
  • Participarea la elaborarea (si dupa caz actualizarea) bugetului anual si raportarea acestuia catre partile interesate ( management, SG, BRD)
  • Efectuarea de diverse analize solicitate de catre managementul companiei;
  • Realizarea de rapoarte privind variatiile realizat/bugetat si la explicarea variatiilor constante.

BRD Finance IFN S.A. desfăşoară o activitate de creditare diversificată, astfel încât clienţii să poată obţine simplu produsele pe care le doresc. Oferta include credite de consum: credite pentru achiziţia de bunuri, carduri de credit, credite de nevoi personale şi credite auto.

Prezentă pe piaţa românească din aprilie 2004, BRD Finance este unul din liderii pietei creditelor de consum. De-a lungul timpului, strategiile de dezvoltare au susţinut creşterea puternică a companiei şi au determinat crearea şi consolidarea de parteneriate cu firme importante din domenii precum: hipermarketuri (Carrefour), DIY (Dedeman, Brico Depot), electro-IT(Flanco, eMAG, Rombiz), mobilă (Elvila, Mobexpert), auto ( Peugeot, Citroen, Toyota, Hyundai, Fiat, Suzuki, Opel, Dacia, Renault, Nissan).

BRD Finance IFN S.A. este membru al Asociaţiei Societaţilor Financiare - ALB România

(www.alb-romania.ro) din anul 2009.

Publicat 4 apr. 2022 Reactualizat 1 iun. 2022 Expiră 1 iun. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos