Analist de Risc

Vitas IFN SA 1 poziție
Anunț verificat

Candidatul Ideal

Candidatul ideal pentru rolul de Analist de Risc este o persoana cu:
  • Studii superioare finalizate in domeniul economic sau conex;
  • Cunostinte solide de analiza financiara si indicatori financiari;
  • Cunostinte despre identificarea riscurilor, evaluarea si mitigarea acestora;
  • Abilitati excelente de organizare, planificare, atentie la detalii, capacitate de analiza si sinteza;
  • Comunicare clara, concisa si abilitati de negociere si relationare;
  • Experienta in microcreditare reprezinta un avantaj.

Descrierea jobului

Rolul Analistului de Risc in cadrul VITAS IFN este de a se ocupa de analiza dosarelor de credit prin urmatoarele activitati:
  • Verificarile de eligibilitate;
  • Verificarea si validarea indicatorilor financiari din aplicatiile de creditare - bilant, cont de profit si pierdere, flux de numerar)
  • Clarificarea aspectelor incomplete din aplicatiile de credit si indrumarea ofiterilor de credite in comunicarea informatiilor catre client.
  • Prezentarea aplicatiilor de credit in Comisia de Credite.
  • Este responsabil de procesul de evaluare a garantiilor propuse.
  • Organizeaza sesiuni de training privind explicarea/ documentarea pachetului de analiza.
  • Are responsabilitati de control intern.

Beneficii:
  • Pachet salarial format din salariu fix + beneficii extra-salariale:
    • Tichete de masă;
    • Bonus “Food Allowance";
    • Abonament sănătate la clinica Medlife;
    • 22 de zile de concediu de odihnă;
    • Până la 5 zile suplimentare de concediu de odihnă;
    • Bonus de fidelitate;
    • Tichete de vacanță;
    • Contribuție la Pilonul III de Pensie Privată;
    • Learning & Development – programe de formare profesională în baza nevoilor de training.

Dacă îți place domeniul financiar și dorești să faci parte dintr-o companie ce sprijină de peste 20 de ani întreprinzătorii și afacerile mici din România, vino la noi in Echipă!

Vitas IFN este o instituţie nebancară, membră a holding-ului Vitas Grup, o rețea de instituții de micro-finanțare și subsidiară a Global Communities, organizaţie non-guvernamentală americană.

Suntem o echipă tânără de profesioniști în domeniul micro-finanțării, cu experiență de peste 25 de ani pe piaţa din centrul şi vestul României. Din 1996, Vitas IFN a susţinut creșterea și dezvoltarea a peste 7.000 de mici întreprinderi, acordând peste 20.000 de împrumuturi, devenind astfel unul dintre pionierii creditării bazate pe analiza fluxului de numerar și a capacității reale de plată.

Publicat 6 Iun. 2022 Reactualizat 4 Iul. 2022 Expiră 6 Iul. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos

Permite activarea pentru a beneficia de avantajele lor.

Poți administra oricând setările aici.