Gratis

Analist credite

BCR Social Finance IFN S.A.

Candidatul Ideal

Creditarea este un domeniu care iti este familiar? Esti o persoana cu bune abilitati de analiza, esti atent la detalii, proactiv si organizat? Ai experienta profesionala anterioara in analiza dosarelor de credite sau iti doresti sa inveti?

Principala activitate va consta in analiza dosarelor de credit specifice zonei de microcreditare pentru persoane juridice, intreprinderi mici si mijlocii, persoane fizice autorizate.

Profilul candidatului:
- studii superioare economice
- minim 6 luni experienta pe un post cu atributii in evaluarea riscului de credit sau analiza de credite
- abilitati numerice, de analiza si sinteza
- atentie ridicata la detalii
- abilitati de organizare si gestionare a termenelor limita
- atitudine pozitiva şi orientare spre rezultate
- abilitati de relationare si lucru in echipa

Descrierea jobului

Responsabilitati:
- analizeaza aplicatiile de credit inaintate de punctele operationale, realizand evaluarea situatiei economico-financiara a potentialilor clienti si garantiile propuse pentru creditele ce urmeaza a fi acordate
- prezinta o opinie privind evaluarea riscului de credit aferent expunerii de credit propuse in cadrul Comitetului de Credite, participa la stabilirea deciziei de creditare
- verifica documentele financiare si legale prezentate de client, informatiile furnizate de catre Ofiterii de credit in vederea identificarii tuturor riscurilor existente
- elaboreaza si emite rapoarte cu privire la activitatile departamentului

Beneficii:
- posibilitatea de a lucra exclusiv remote, de la adresa de domiciliu care poate fi in orice localitate din tara
- tichete de masa in valoare de 40 lei acordate prin intermediul platformei Benefit
- abonament servicii medicale
- 25 zile concediu de odihna + 1 zi libera pentru ziua de nastere + 1 zi libera pentru sanatate
- cadouri pentru Paste, Craciun, 8 martie si 1 iunie
- dezvoltarea unei cariere in domeniul financiar-bancar
- mediu de lucru dinamic si modern
- membru al unei echipe de profesionisti
- apartenenta la un mare grup international din domeniul financiar-bancar - Erste Group

BCR Social Finance IFN SA este o instituție financiară nebancară (IFN), înființată în decembrie 2008, prezentă printr-o largă rețea națională și cu un portofoliu important de clienți.

Instituția își propune să creeze un impact pozitiv în comunitățile locale prin sprijinirea antreprenorilor, întreprinderilor sociale și organizațiilor ne-guvernamentale, punându-le la dispoziție servicii financiare flexibile și accesibile pentru a-și dezvolta cu succes activitatea.

BCR Social Finance respectă cele mai inalte standarde etice și de calitate confirmate de Comisia Europeană, în 2017, prin acordarea „Certificatului de confomitate cu Codul european de bună conduită pentru acordarea de microcredite”.

Apartenența la cel mai puternic grup financiar din România (BCR) și din Europa Centrala și de Est (Erste Group) permite susținerea unor proiecte viabile, dedicate inovării și creării de impact în societate.

Publicat 29 Mart. 2024 Reactualizat 26 Apr. 2024 Expiră 28 Apr. 2024