Analist chimie alimentara

Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

Profilul candidatului
  • Studii superioare intr-un domeniu relevant jobului (chimie, inginerie chimica, inginerie alimentara, stiinte alimentare, biotehnologie, biochimie, stiinte agricole, ecologie);
  • Experienta lucrului intr-un laborator de chimie (de preferinta, laborator de testare a alimentelor) ca analist minim 2 ani;
  • Cunoștințe solide de chimia alimentului;
  • Fluenta in limba engleza (de preferat nivel minim C1);
  • Cunostinte de managementul calitatii in laboratoarele de testari (ISO 17025) si rigoare in aplicarea procedurilor;
  • Cunostintele despre calitatea marfurilor alimentare si de siguranta alimentara constituie un avantaj;
  • Abilitati de utilizare a aparaturii de laborator si de calcul;
  • Abilitati de organizare eficienta a lucrului;
  • Abilitati sociale (lucrul in echipa, comunicare) si toleranta la stres (generat de activitatea continua si repetitiva);

Descrierea jobului

Responsabilitati:
Candidatul selectat va fi incadrat ca responsabil de incercari in laboratorul de analize fizico-chimice si va avea urmatoarele responsabilitati:
  • Testarea probelor de produse alimentare prin metode standardizate sau dezvoltate in laborator;
  • Participarea la activitatile de dezvoltare de noi metode analitice ori de verificare a competentei laboratorului in aplicarea metodelor implementate;
  • Participarea la cursuri de instruire interne si externe;
  • Coordonarea tehnicienilor si laborantilor care deservesc responsabilul de incercari in efectuarea analizelor prin verificarea prepararii reactivilor, a sticlăriei, a echipamentelor și a pregătirii eșantioanelor de analiza in conformitate cu standardele, reglementările sau recomandările legale în vigoare precum si cu procedurile interne ale laboratorului;
  • Intocmirea necesarului pentru achizitia de echipamente, reactivi, accesorii de laborator, sticlarie si alte materiale necesare desfasurarii unei activitati continue;
  • Verificarea functionarii corespunzatoare si participarea la intretinerea echipamentelor si instrumentarului;
  • Respectarea normelor de calitate si siguranta ale laboratorului si mentinerea la zi a inregistrarilor specifice de laborator, in conformitate cu procedurile existente;
  • Participarea la arhivarea documentelor elaborate de, sau impreuna cu, seful laboratorului, la tehnoredactarea acestora etc.;

ICA Research & Development este o companie care combina cu succes traditia cercetarii stiintifice romanesti in domeniul alimentar cu noutatea celor mai performante tehnici de laborator.

Inca de la inceputuri, institutul a avut menirea de a desfasura activitati suport pentru dezvoltarea industriei alimentare romanesti.

In prezent activitatea institutului se axeaza atat pe fundamentarea stiintifica si testarea tehnologica la scara pilot a unor noi tehnologii si concepte ce tin de siintele alimentatiei, cat si pe testarea unor produse deja existente, cu scopul de asigura consumatorului obisnuit un aliment sigur si corespunzator nevoilor nutritionale actuale.

Publicat 26 ian. 2022 Expiră 25 feb. 2022
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos