Publicat 12 Iul 2008 | Reactualizat 10 Aug 2008 | Expiră 12 Aug 2008

Accountant

1 post
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

- Studii superioare economice
- Minim 2 ani experienţă în evidenta si contabilitatea taxelor si provizioanelor, a mijloacelor fixe
- MS Office, utilizare soft contabilitate
- Cunoştinţe de legislaţie fiscala si contabila
- Abilităţi de comunicare
- Preocupare pentru exactitate
- Atenţie la detalii
- Planificare şi organizare
- Gândire analitică
- Spirit de echipă
- Flexibilitate
- Integritate
- Rezistenţă la stres
- Pro-activ

Descrierea jobului

- Calcularea şi depunerea corecta si la timp a declaraţiilor aferente taxelor datorate lunar către autorităţi, respectnd prevederile legale şi interne ale companiei, evidenta mijloacelor fixe si a provizioanelor
- Răspunde de calcularea şi urmărirea efectuării plăţilor taxelor datorate autorităţilor şi de depunerea corectă şi la timp a declaraţiilor aferente:
- Rulează verifica si prelucreaza in excel pana la forma impusa de legislatia in vigoare jurnalul de cumpărări – TVA si jurnalul de marfă
- Lunar, scrie jurnalul de vnzări – scrie datele tuturor facturilor de vnzare şi se asigură că sunt corecte -nu
- Pnă pe data de 25 ale fiecărei luni ntocmeşte decontul de TVA -300 şi declaratia 100 privind contribuţiile la stat +394(sem), 390(trim), 205(anual)
- Calculeaza impozitul pe premii il da la plata si intocmeste declaratia aferenta
- Arhiveaza procesele verbale de tragere la sorti si procesele verbale de predare primire a premiilor
- Lunar intocmeste, verifica si inregistreaza in contabilitate (SUN) provizioanele
- Tine evidenata si contabilitatea mijloacelor fixe: calcul si inregistrare amortizare fiscala si contabila lunara, registrul mijloacelor fixe
- Monitorizeaza costurile cu flota in linie cu bugetul companiei si legislatia fiscala in vigoare
- Monitorizeaza cheltuielile cu telefonia mobila in conformitate cu limitele stabilite in procedura companiei si legislatiea fiscala in vigoare
- Efectuează controlul intern n conformitate cu normele impuse de companie
- Acordă suport auditorilor interni şi externi şi le pune la dispoziţie toate documentele sau informaţiile de care au nevoie pentru efectuarea auditului
- Participă la instructajul periodic de protecţie a muncii si PSI efectuat de superiorul ierarhic
- Respectă normele de protecţie a muncii n conformitate cu Art.19 din Legea 90/1996, republicată şi modificată, si normele PSI
- Execută orice alte sarcini similare cerute de superiorii ierarhici

Barnett McCall Advisors is the established division of Barnett McCall, specialized in the recruitment of key positions within the Finance, Banking and Legal sectors. We are a team of specialists who have a rich working background in the abovementioned sectors, thereby bringing professional experience and an in-depth knowledge for each of them.

Expirat
Accountant  -  Barnett McCall Advisors

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles