Gratis

Trade Activation Executive (Constanta) - 6 months contract

Philip Morris Romania SRL

Candidatul Ideal

Who we’re looking for

• University degree;
• 2-3 years of experience in Sales field in FMCG, min 1 year of experience in people management and similar roles in other companies;
• Very good spoken and written English;
• Proficient computer skills (MS Office);
• Driving license B category (min. 1 year experience);
• Think outside the box;
• Creativity;

Descrierea jobului

Be a part of a revolutionary change

With huge change, comes huge opportunity. So, wherever you join us, you’ll enjoy the freedom to dream up and deliver better, brighter solutions and the space to move your career forward in endlessly different directions.

Our Retail have a direct impact on our new mission: converting smokers to our ground-breaking, smoke-free IQOS products. They’re at the forefront of our total transformation as we roll out new stores and new products. It’s an energized, exciting, engaging experience.

You can shape the customer journey, from acquisition and conversion through to loyalty. And you can watch your efforts succeed and develop your skills collaborating across regions and functions.

If you want to make a life-changing impact on customers, there’s nowhere better to develop your career.

Your ‘day to day’

• Planning, execution and evaluation of all commercial activities for the Conventional and Heat Not Burn products in the allocated territory (General Trade, KAs, IQOS Islands and specialized Stores in malls)
• Considering national commercial plan and objectives analyze your allocated territory (based on consumer and retail profile) and identify problems and opportunities related to Philip Morris brands performance;
• In line with identified problems and opportunities, you will allocate available resources and set targets to improve Philip Morris brands performance in your territory;
• Maintain permanent communication with the representatives from General Trade & Key Accounts, ensuring their continuous education through enrollment in dedicated Philip Morris platforms/programs; Implement activities meant to ensure the growth of the satisfaction level of the customers for Philip Morris products;
• Aligning route plan with national commercial objectives and activities, you will define and implement specific actions to improve Philip Morris brands performance in your territory and efficiency;
• You will execute in field activities following the route plan and optimizing time with opportunities;
• You will monitor the performance and propose improvement actions of service providers on Consumer Engagement and Merchandising activities;
• You will collect, consolidate and communicate internally relevant information related to business and public information about competition;
• You will monitor activities and measure achieved result versus set objectives KPI's, and set proper action targets for the following period to increase efficiency.

What we offer

Our success depends on the men and women who come to work every single day with a sense of purpose and an appetite for progress. Join PMI and you too can:

Seize the freedom to define your future and ours. We’ll empower you to take risks, experiment and explore.
Be part of an inclusive, diverse culture, where everyone’s contribution is respected; collaborate with some of the world’s best people and feel like you belong.
Pursue your ambitions and develop your skills with a global business – our staggering size and scale provides endless opportunities to progress.Explore Location

Philip Morris România este afiliat al Philip Morris International (PMI), o companie care transformă industria tutunului pentru a construi un viitor fără fum – ne-am propus să înlocuim țigările cu produse cu risc redus în beneficiul fumătorilor adulți care, altfel, ar continua să fumeze.

Vrem să avem alături de noi oameni talentați, diverși, dornici să se dezvolte și să contribuie la transformarea companiei. Prioritatea companiei este crearea unor condiții de lucru care să permită atragerea, sprijinirea și păstrarea în companie a unor oameni cu talente diverse, indiferent de vârstă, sex, religie sau capabilități, dar și crearea unui echilibru între muncă și timpul liber.

Fii parte din cea mai mare transformare din istoria companiei și industriei!

#MakeHistory, brandul de angajator, își propune să reflecte transformarea companiei și a fost construit în jurul a patru teme care au la bază angajamentul pe care ni l-am asumat de a schimba industria tutunului: „o schimbare revoluționară” – suntem uniți și avem un scop clar, acela de a îmbunătății viețile fumătorilor din întreaga lume, „construim viitorul” – avem libertatea de a crea lucruri extraordinare, „mai puternici împreună” – schimbările mari au nevoie de relații solide și de un loc în care să simți că aparții și „experiențe nelimitate” – întotdeauna progresăm, întotdeauna învățăm, întotdeauna facem diferența.

În 2020, Philip Morris International a obținut certificarea Equal-Salary la nivel internațional pentru al doilea an consecutiv. În 2021, Philip Morris România a fost certificate ca Top Employer / Angajator de Top pentru al șaptelea an consecutiv, ceea ce demonstrează că dorim să dezvoltăm un mediu de lucru bazat pe egalitate, incluziune și diversitate, ingrediente esențiale în transformarea business-ului nostru. Organizațiile care primesc distincția Top Employer sunt recunoscute pentru eforturile continue de a oferi cel mai bun mediu de lucru angajaților și pentru practicile progresiste în domeniul resurselor umane.

În orice punct al carierei tale te-ai afla, noi suntem convinși că poți învăța mai mult și poți ajunge mai departe alături de noi. Încurajăm oamenii care au inițiativă și îi răsplătim la fiecare pas. Te invităm să ne accepți provocarea și să ne cunoști!

Publicat 9 Apr. 2024 Reactualizat 29 Apr. 2024 Expiră 9 Mai 2024