Gratis

Terapeut ABA

ASOCIAȚIA

Candidatul Ideal

Veștile bune vin de la Centrul „Blue Life”......

Bună ziua tuturor,

Suntem în căutarea unor noi colegi, pentru poziția de Terapeut ABA, (program L – V 08:00 – 16:00) pentru Centrul de zi pentru copiii cu autism „Blue Life”. Locație: Voluntari - Pipera

Candidatul ideal
  • Licențiat în Psihologie/Psihopedagogie specială
  • Atestat de liberă practică OBLIGATORIU
  • Terapeut ABA cu experiență minim 1 an
  • Cabinet Individual de Psihologie ar fi ideal
  • Empatie
  • Motivație
  • Blândețe și răbdare față de copii
  • Abilități de intervenție terapeutică, evaluare, organizare, planificare, înregistrarea planului de intervenție în dosarele copiilor, raportare
  • Capacitatea de a lucra în echipă
  • Comunicare deschisă
  • Respect pentru lege și pentru profesia de PSIHOLOG
  • Rezistență la stres

Credem că angajații noștri sau colaboratorii noștri sunt o parte valoroasă a organizației. Oferim beneficii care vă ajută să vă dezvoltați personal dar și profesional. Alăturați-vă astăzi la Blue Life și faceți parte dintr-o echipă în creștere, de profesioniști remarcabili, dedicați să aibă un impact pozitiv asupra vieții copiilor.

Descrierea jobului

Îți oferim:
  • Supervizare oferită de specialiștii și colaboratorii „Blue Life”
  • Participarea la diferite evenimente, training-uri
  • Mediu de lucru profesional și dinamic
  • Pachet salarial atractiv

Responsabilități:
  • Implementarea planurilor de intervenție pentru fiecare copil în parte, pe baza evaluărilor și a planurilor de coordonare, efectuate de specialiștii centrului. Terapeuții ABA, folosesc o serie de tehnici și intervenții bazate pe dovezi, cum ar fi întărirea pozitivă, modelarea sau stimularea, pentru a ajuta copiii să învețe noi abilități și noi comportamente și să descrească comportamentele indezirabile, sau să le scadă frecvența.
  • Respectarea recomandărilor directorului general al centrului, și al coordonatorului BCBA, din punct de vedere al metodelor folosite, programului de lucru stabilit pentru fiecare copil în parte.
  • Colaborează cu ceilalți specialiști din centru, în subordinea cărora se află, și aplică toate recomandările primite, astfel încât planurile de intervenție să fie aplicate în totalitate și cât mai corect.
  • Monitorizarea progresului: terapeuții ABA, în mod regulat monitorizează progresul copiilor în terapie, ajustându-și intervenția terapeutică, și cronologia sitting-urilor, în funcție de starea copilului.
  • Colectarea și analizarea datelor: terapeuții ABA, colectează și analizează date despre comportamentele, abilitățile și progresul copiilor, pentru a se asigura că planul de intervenție este aplicat integral, corect și eficient.
  • Comunicarea cu părinții: terapeuții ABA lucrează îndeaproape cu părinții, pentru a oferi sprijin, educație și îndrumare cu privire la modul de consolidare a abilităților și comportamentelor masterate în terapie.
  • Respectarea regulamentelor asociației și implicit ale centrului.

„A fi terapeut ABA este un loc de muncă împlinitor și provocator, care necesită răbdare, dăruire și un angajament puternic de a ajuta persoanele cu autism și alte dizabilități de dezvoltare să își atingă potențialul maxim. Poate fi incredibil de plină de satisfacții să vezi progresul pe care clienții tăi le fac în timp, pe măsură ce învață noi abilități și comportamente care le îmbunătățesc independența și calitatea vieții. În același timp, terapia ABA poate fi solicitantă din punct de vedere emoțional, deoarece lucrezi cu clienți care pot avea nevoi complexe și comportamente provocatoare. Cu toate acestea, cu pregătirea și sprijinul potrivit, a fi terapeut ABA poate fi o carieră incredibil de împlinită și plină de satisfacții.” Dr.Mary Barbera BCBA

Asociația Blue Life Autism oferă doar servicii GRATUITE copiilor cu tulburări din spectrul autismului și alte întârzieri de dezvoltare care provin din familii dezavantajate financiar. Acest lucru este posibil datorită „prietenilor” copiilor, partenerilor și sponsorilor centrului – fără ei misiunea noastră ar fi imposibilă.

CV-urile le puteți trimite la următoarea adresă de email: office@lifeblue.ro. Doar aplicanții care îndeplinesc cel mai bine criteriile noastre vor fi contactați pentru interviu.
Publicat 14 Mart. 2024 Reactualizat 13 Apr. 2024 Expiră 13 Apr. 2024