Gratis

Tax Consultant

Vodafone

Candidatul Ideal

  • 4-5 years tax experience – taxes/finance and/or the profession;
  • Education – University Degree, Finance – Accounting or Taxes would be a plus;
  • Experience of dealing at a high level with Senior Executives across a multitude of disciplines.
  • Experience of dealing with domestic and international taxation authorities and Governments.
  • Excellent written and presentation skills. Able to communicate tax issues to non-tax specialists and senior management.
  • Good MS-Office skills (especially in MS-Excel)
  • Your open and communicative nature as well as fluent English skills complete your profile
  • Good communication and relationship skills at different levels;
  • Ability to plan, organize and prioritize the activity.

Descrierea jobului

In your role, you will ensure compliance with statutory filing obligations and providing appropriate financial information on the tax position for internal and external reporting purposes.
  • In your role, you will ensure accuracy and timeliness of tax computations, payments and returns;
  • Ensure that the financial information for tax in the internal and external reporting documentation processes is accurate and provides a true and fair representation of the assets and liabilities of the local entities;
  • Review internal and external documents which contain any tax or potentially tax relevant data or content for Vodafone Romania;
  • Prepare tax returns and the related supporting documentation;
  • To be involved in interaction with external auditors and tax authorities during the tax audits;
  • Provide input and recommendations to other departments in order to create business synergies, drive value and improve controls;
  • To be updated with the fiscal law and to apply the related amendments in the daily work;.
  • Ensure Group Tax Reporting compliance by working together with the Tax Manager and Tax Team leader on preparing the necessary reports;
  • Apply all necessary controls to ensure the completeness of the reported information and compliant with the legal and financial requirements.

What's in it for you
  • Private Health & Medical Insurance
  • Hybrid way of working: a blend of remote and office-based working, including the option to work up to 20 days from abroad
  • Career development and continuous learning, which includes AI platform and learning platforms like LinkedIn Learning.
  • Spirit of Vodafone Day: one day each quarter dedicated to your personal development
  • Needless to say, we cater for your communication wherever you are
  • Special employee offers and discounts

Vodafone România este unul dintre cei mai importanți furnizori de servicii de telecomunicații și tehnologie din lume, cu o vastă experiență în comunicații și Internet of Things, precum și în promovarea serviciilor financiare mobile și transformarea digitală pe piețele emergente.

La Vodafone, credem că oportunitățile și promisiunile unui viitor digital mai bun ar trebui să fie accesibile tuturor și ne asigurăm că cei mai vulnerabili nu sunt lăsați în urmă în călătoria către acel viitor. Prin intermediul tehnologiei noastre, lucram pentru a elimina diferențele existente și pentru a ajuta oamenii să contribuie în mod egal și pe deplin la societate.

De ce Vodafone?

Ne preocupăm să fim o companie dedicată diversității ca motor al schimbării; Ne dorim o lume mai conectată, mai incluzivă și mai durabilă; Folosim tehnologia pentru a reduce emisiile de carbon; Provocăm și inovăm pentru a conecta oameni, companii și comunități din întreaga lume; Cu noi poți să fii tu însuți, să împărtășești inspirație, să îmbrățișezi noi oportunități, să prosperi și să faci o diferență reală.

Vodafone se angajează să atragă, să dezvolte și să rețină cei mai buni oameni, oferind un loc de munca motivant și incluziv, în care talentul este cu adevarat recunoscut și recompensat. Ne angajăm să promovăm incluziunea pentru toți cu convingerea că diversitatea joacă un rol important în succesul companiei noastre. Îi incurajăm în mod activ pe toți să ia in considerare posibilitatea de a face parte din călătoria noastră.

Alatură-te astăzi companiei Vodafone Romania!

Together we can !

Publicat 27 Mart. 2024 Reactualizat 24 Apr. 2024 Expiră 26 Apr. 2024