Gratis

Supplier Management Specialist

Orange Romania

Candidatul Ideal

How would you like to work in IT & Communication, toying with cutting edge technologies and enjoying your life? Come closer to #LifeAtOrange.

We’ll recruit you from the safety of your home and we’ll prepare you for our activity, which is currently running in hybrid mode.

Our Accounting & Tax Team is looking for a new colleague to fill in our Supplier management specialist vacant position within the team!

What we’re looking for

If you know about yourself that you have attention to detail and rigor, planning, organizing and monitoring skills and the desire to evolve, the ability to work independently, you will definitely be successful in this role.

The role will also challenge you in working with strict deadlines and in producing error-free accounting reports and present the results.

Descrierea jobului

What you’ll be doing

Your primary responsibilities will include:
  • Supplier creation and data maintenance of the supplier card.
  • Create and maintain supplier setup related to different business processes ( ex. Payment exceptions setup).
  • Checks and reviews to determine ANAF tax classification (platitor de TVA/ neplatitor, TVA normal/TVA la incasare, activ/inactiv).
  • Determine vendor type (domestic, foreign etc.), create and maintain supplier sites.
  • Create supplier bank accounts and allocate bank accounts to suppliers.
  • Maintains high accuracy level on the supplier database.
  • Verify supplier statements and supplier balances (balance confirmations, other supplier account checks and requirements related to suppliers
  • Verify the accounts in charge in the accounting closing process
  • Gather and provide information related to auditing processes
  • Prioritizes based on the team/department needs
  • Multitasks and meet deadlines
  • Adapts to the day-to-day and unexpected situations
  • Know, understand, and follow governmental regulations, teammate guidelines, and all other company policies.
  • Consistent, regular, punctual attendance as scheduled is an essential responsibility of this position.

What you need to know/have
  • Bachelor’s degree in Finance
  • Minimum of one (1) year’s ERP Software experience, Oracle preferred.
  • Knowledge in Romanian accounting
  • Must be well organized, a self-starter, highly analytical, and team driven
  • Intermediate computer skills and proficiency in Microsoft Office tools, minim intermediate Excel skills.
  • Language skills: minim intermediate level of English.

What’s in it for you

Performance Bonuses – based on your results & the company’s;
Loyalty Bonuses, if you extend your stay;
Electronic Meal Tickets - as you imagine;
Medical & Life insurance for you - facilities for your family, too;
hybrid working mode
Professional GSM subscription;
Personal GSM subscription, also [because we believe in communication!];
Special grants on Smartphones & devices; discounts for Orange products & services;
Development Platforms - Orange Learning, Trainings, Career Counselling, Coaching & Career plan mentoring;
Wellbeing Programs – we support your Zen;
& more!

Come & work for a #TopEmployer company. You could be part of an organization where great colleagues and team spirit support your professional development.Apply and let’s have a talk.

At Orange, you can.

We encourage all candidate profiles, regardless of gender, age, race, citizenship, ethnicity, color, language, religion, social origin, genetic traits, sexual orientation, permanent or temporary disability, nationality, political choice, social category or social origins, situation or family responsibility, belonging to a disadvantaged category, membership or trade union activity.

Orange este Liderul pieței de Telecomunicații Mobile din România. La nivel mondial, Orange Group este un furnizor important de servicii IT și telecomunicații pentru companii multinaționale din 220 de țări și teritorii.

Orange România este o companie certificată #TopEmployer, fiind recunoscută pentru condițiile excelente pe care le oferă angajaților.

La Orange, plasăm oamenii în centrul a tot ceea ce facem, în același mod în care responsabilitatea noastră socială și de mediu este esențială pentru strategia noastră. Deoarece echipele noastre sunt cel mai mare atu al nostru și pentru că operăm într-un sector în continuă evoluție, ne asigurăm că experiența angajaților noștri este una cât mai cuprinzătoare și mai plăcută, aliniată cu experiența pe care o oferim clienților noștri.

Bazându-ne pe strategia noastră corporativă și pe angajamentele noastre, suntem astăzi unul dintre principalii furnizori de servicii de telecomunicații și servicii digitale.

Brandul Orange a fost creat pentru a simplifica comunicarea umană, aducând astfel valoare comunităților în care activează.

Suntem o companie digitală care construiește viitorul conexiunii umane - Orange este ceea ce suntem și ceea ce facem, în fiecare zi.

Dacă vrei să contribui la experiența Orange, să fii parte dintr-o echipă sclipitoare și să beneficiezi de avantajele unui Angajator de Top, urmărește oportunitățile de carieră și înregistrează-te cu propriul tău cont pe orange.ro/jobs. Chiar dacă job-ul pe care îl cauti nu e deschis în prezent, având un cont activ la Orange, vei putea fi informat la timp despre noile oportunități.

Ți-ar placea să știi mai multe despre viața la Orange?

Te așteptăm pe orange.ro/jobs/life-at-orange!

Publicat 15 Apr. 2024 Reactualizat 29 Apr. 2024 Expiră 15 Mai 2024