Gratis

Sr. Garnishments Officer - Temporary 8 months @ING Bank

ING BANK ROMANIA

Candidatul Ideal

Care este profilul pe care il cautam?
  • Diploma universitara (Bachelor's degree) in Business, Accounting, Finance sau in alt domeniu similar;
  • Optional: Cursuri specializate in operatiuni bancare, cunoasterea legislatiei aplicabile in materie de popriri;
  • Minim 2/3 ani in operatiuni bancare (minim 1 / 2 ani in administrare Popriri);
  • Abilități analitice puternice, proactivitate și dorința de a împărtăși cunoștințele cu ceilalți;
  • Comunica eficient prin telefon, e-mail și in cadrul prezentarilor de grup;
  • Excelente abilități pentru imbunatatirea servicilor clienților;
  • Abilitatea de a lucra într-un mediu dinamic;
  • Forță puternică de a realiza progresul într-o organizație complexă si dinamica;
  • English - Medium (B1)- Un nivel bun de cunoaştere a limbii engleze, scris şi vorbit.

Descrierea jobului

Ce vei face in acest rol? Iata responsabilitatile :
  • Responsabil de administrarea optimă a procesului de poprire instituite pe conturile clientilor și de înregistrarea corectă a tuturor datelor referitoare la documentele de poprire. Administrarea conturilor conform adreselor primite de la creditorii fiscali și non-fiscali;
  • Acordarea de sprijin operațional altor departamente, clienților și organelor de executare în conformitate cu procedurile aplicabile, standardele de calitate, regulile și reglementările ING;
  • Administrarea procesului de instituire a popririlor asupra conturilor clienti ING:
  • Identificare clientilor, respectiv non-clientilor;
  • Blocarea conturilor clientilor identificati
  • Inregistrarea informatiilor in aplicatia de administrare popriri;
  • Procesarea platilor de poprire catre organele de executare:
  • Asigura procesarea platilor de poprire in Aplicatia de Gestionare a Popririlor (Garnishments Management Application), verifica natura creantelor si eligibilitatea acestora;
  • Captureaza si verifica detaliile de plata, verifica soldul disponibil din conturi si distribuie soldurile poprite in conformitate cu legislatia in vigoare;
  • Gestionarea corespondentei dintre banca si organele de executare:
  • Informarea creditorilor cu privire la procesul de instituire a poprilor pe conturi si la alte operatiuni ulterioare pana la finalizarea popririlor cum ar fi dar fara a se limita la: notificari despre infiintarea popririi sau despre faptul ca un anumit debitor nu are conturi deschise la banca in calitate de titular; notificari de plati in contul popririi, notificari de solutionare a popririlor, notificari de incetare relatie contractuala;
  • Administrarea procesului de solutionare a popririlor:
  • Inregistrarea si procesarea adreselor de sistare / suspendare partiala: identificare clienti, respectiv non-clienti prin verificarea in aplicatia de administrare popriri;
  • Deblocarea conturilor clientilor identificati si solutionarea popririlor existente;
  • Informarea departementelor impactate /clientului despre deblocarea conturilor;
  • Debitarea ratelor restante:
  • Inregistrarea acoperirii ratelor restante pentru clientii cu poprire in cazul indeplinirii conditiilor necesare;
  • Deblocarea conturilor clientilor pentru retragerea sumelor aferente salariilor:
  • Deblocarea conturilor pentru retragerea sumelor pentru care sunt indreptatiti clientii conform legii (salarii, diurna, alocatii de stat, ajutoare, burse, indemnizatii, prime de sarbatori, solda, chirii etc);
  • Verificarea documentelor prezentate de catre client in vederea retragerii salariale; asigura comunicarea cu forta de vanzare si cu alte departamente cu privire la situatiile specifice
  • Deblocarea conturilor pentru retragerea sumelor pentru care sunt indreptatiti clientii conform legii (virare salarii angajati, etc);
  • Administrarea clientilor aflati in insolventa:
  • Blocarea conturilor clientilor ING aflati in insolventa:
  • Informarea administratorului judiciar despre statusul de insolventa si despre soldul disponibil din conturi la momentul primirii adresei de insolventa;
  • Proceseaza plati catre administratorul judiciar, captureaza si verifica detaliile platii, transmite confirmarea platii catre administratorul judiciar ;
  • Transmite notificari catre administratorul judiciar pentru a solicita documentele necesare de insolventa ;
  • Procesarea rapoartelor primite ( ONRC, ICAPRO, etc)
  • Scanarea si arhivarea documentelor :
  • Sortarea, aranjarea, cautarea, trimiterea la arhiva a dosarelor de poprire;
  • Scanarea documentelor primite in format fizic in Aplicatia de Gestiune a Popririlor ( Garnishments Management Application);
  • Reconcilieri Popriri:
  • Asigura implementarea si functionarea unor sisteme de control/reconciliere a tranzactiilor procesate de catre membrii echipei Garnishment;
  • Optimizarea procesului de popriri :
  • Propune imbunatatiri in fluxurile de lucru curente, aduce modificari procedurii si se ocupa de implementarea acestuia ( agreeaza si solicita aprobarea procedurii din partea altor departamente) ;
  • Genereaza specificatii tehnice si aduce argumente pentru prioritizarea dezvoltarii acestora ;
  • Investigarea situatiilor specifice referitoare la fluxul de popriri :
  • Conduce investigatiile si incidentele din echipa de popriri, identifica, propune si implementeaza solutii noi pentru remedierea acestora ;
  • Implicarea in diverse proiecte la nivelul bancii :
  • Participa in proiecte interdepartamentale care pot aduce modificari in activitatea echipei de popriri, identifica solutii optime si le prezinta ;
  • Informeaza superiorii si departmentul juridic despre situatii specifice si procedeaza la rezolvarea lor conform deciziei superiorilor sau a departamentului juridic ;
  • Conformitatea cu procesele si procedurile interne:
  • Se obliga sa ia la cunostinta si sa respecte prevederile Regulamentulului Intern cu privire la protectia muncii si sa isi desfasoare activitatea in conformitate cu instructiunile de securitate si sanatate in munca primite din partea angajatorului – detaliate in Fisa de Instructaj individuala;
  • Se obliga sa respecte prevederile Regulamentului Intern, ale Codului de Conduita, alte norme, proceduri interne de lucru, orice alte reglementări aplicabile în domeniul de activitate, atat in vederea asigurarii unei bune desfasurari a activitatii, in general, cat si a prevenirii riscurilor la care s-ar putea expune atat compania, cat si propria persoana;
  • Indeplineste cerintele postului in concordanta cu cerintele procedurilor si politicilor interne aplicabile si /sau cu regulile si regulamentele legislatiei in vigoare;
  • Acopera alte responsabilitati, sarcini si atributii specifice din aria sa de competenta, delegate de superiori, justificate de nevoile de afaceri.

Pentru informații detaliate cu privire la prelucrările de date cu caracter personal realizate de către ING Bank în cadrul procesului de recrutare, inclusiv cu privire la drepturile candidaților în calitate de persoane vizate și modalitățile de exercitare aferente, te rugăm să consulți Nota de informare ING pentru Candidați.

Descrierea companiei

Descoperă ING Bank

ING crede într-o lume în care fiecare poate crește și progresa în felul său. Acest lucru se reflectă în sloganul nostru global, "do your thing", în faptul că noi credem în autonomia angajaților noștri. Cu această autonomie garantată, ne așteptăm ca oamenii să fie implicați și să sprijine activitatea pe care o desfășurăm, având în centru clienții, partenerii, dar și companiei

A lucra în ING înseamnă să fii înconjurat de oamenii energici, ambițioși, prietenoși și respectuoși: specialiști talentați care îți asumă responsabilitatea și autonomia de a transforma planurile în acțiuni concrete. Suntem mereu curioși, ne adaptăm schimbărilor și căutăm modalități noi și mai bune de a face lucruri mărețe.

Activă în România de peste 25 de ani, ING Bank este recunoscută ca pionier pe piață bancară local. Tehnologia și inovația se află la baza activității noastre, ceea ce face ca produsele noastre să fie relevante pentru viața și afacerile clienților noștri. În prezent, ING este a 4-a bancă de pe piața locală, luând în considerare activele. Este, de asemenea, o bancă universală cu 1,6 milioane de clienți din trei segmente de business: clienți individuali (Retail), IMM-uri și clienți Mid-Corporate și Wholesale Banking.

Vino alături de noi!

Publicat 15 Apr. 2024 Reactualizat 29 Apr. 2024 Expiră 15 Mai 2024