Specialist standardizare calitate-mediu

Volta Grup SRL - 1 poziție
Oraș de lucru
Tipul job-ului
Salariu Nespecificat
Limbă străină Nespecificat
Industrii
Permis conducere Nespecificat

Candidatul Ideal

-Detine certificari de calitate si mediu: responsabil cu gestionarea deseurilor, responsabil mediu, manager calitate;
-Cunoaste prevederile legislatiei aplicabile in domeniul protectiei mediului si pe cele ale standardelor SR EN ISO 9001 si SR EN ISO 14001;
-Are experienta relevanta, de cel putin 2 ani, in domeniu;
-Are cunostinte de limba engleza - minim nivel mediu;
-Are cunostinte foarte bune de operare MS Office (Word, Excel, PowerPoint);
-Este proactiv, motivat si orientat catre solutii;
-Este flexibil, rezistent la stres, are abilitati de comunicare, abordare confidentiala si eficient in situatii de criza.

Descrierea jobului

Principalele atributii si sarcini privind SMI (Sistem de Management Integrat):
-Elaboreaza, respecta, tine sub control si asigura conditiile necesare aplicarii prevederilor documentelor SMI, in conformitate cu standardele de referinta SR EN ISO 9001 si SR EN ISO 14001;
-Asigura mentinerea si imbunatatirea SMI implementat si gestioneaza documentele si inregistrarile SMI;
-Asigura instruirea personalului in domeniul calitatii si mediului in vederea constientizarii asupra cerintelor documentelor SMI;
-Pregateste auditurile interne si externe si asigura buna desfasurare a acestora;
-Analizeaza cauzele care au determinat aparitia unor neconformitati de calitate si mediu, elaboreaza rapoartele de actiuni corective/preventive si urmareste finalizarea acestora;
-Monitorizeaza reclamatiile sosite de la clienti, a actiunilor intreprinse si a modului de solutionare a acestora;
-Asigura sprijinul necesar structurilor functionale din cadrul institutiei in vederea elaborarii / revizuirii documentatiei aferente activitatilor specifice;
-Evalueaza indeplinirea atributiilor si sarcinilor specifice in conformitate cu documentele SMI;
-Indeplineste si alte sarcini care decurg din actele normative si prevederile legale in vigoare.

2. Principalele atributii si sarcini privind protectia mediului:
-Intocmeste, transmite si arhiveaza declaratiile/raportarile catre autoritatile din domeniul in conformitate cu prevederile legale in vigoare;
-Asigura comunicarea cu organismele externe pe spete de mediu si participa la inspectiile efectuate de acestea;
-Coordoneaza si raspunde de procesul de mentinere/revizuire/actualizare a autorizatiilor, acordurilor si avizelor de mediu;
-Organizeaza si urmareste operarea gestiunii fizice si scriptice a deseurilor si relationeaza cu celelalte departamente, implicate direct sau indirect in aceasta activitate;
-Asigura indepliniriea obligatiilor de valorificare/reciclare a deseurilor si este responsabil de derularea contractelor incheiate cu contractorii;
-Efectuaeaza controale in vederea evaluarii respectarii cerintelor legale de mediu aplicabile si raporteaza conducerii rezultatelor obtinute;
-Urmareste respectarea legislatiei privind calitatea aerului;
-Are calitate de responsabil cu substantele si preparatele chimice utilizate in cadrul institutiei;
-Se informeaza si actioneaza in mod continuu in legatura si in conformitate cu noutatile legislative din domeniu;

Volta Grup SRL activeaza din anul 2008 in domeniul echipamentelor electrice, in gasirea de solutii pentru managementul cablurilor, distributia energiei, comanda si control, prize si intrerupatoare, solutii profesioniste pentru protectie la trasnet.
Ne-am extins printr-o retea de showroom-uri in care prezentam si comercializam o gama diversificata de corpuri de iluminat si solutii pentru casa inteligenta
Publicat 15 oct. 2021 Expiră 14 nov. 2021
Nu îți face griji, poate joburile de mai jos îți pot fi de folos